Femeie din Soroca, condamnată la ani grei de pușcărie pentru că și-a sugrumat iubitul

O femeie din municipiul Soroca a fost condamnată la 15 ani de detenție pentru omorul concubinului său. Hotărârea a fost pronunțată luni, 15 decembrie.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 16 decembrie 2025, 10:19
cătușe

Conform probatoriului administrat, fapta a avut loc în data de 19 iunie, în timp ce cei doi se află la domiciliu și consumă băuturi alcoolice. Pe fondul unei altercații izbucnite între ei, femeia l-ar fi apucat pe bărbat de gât și la sugrumat.

Audiată în instanță, inculpata a declarației că nu exact ammintește circumstanțele ale incidentului, însă și-a recunoscut vinovăția.

Decizia instanței nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Nord în termen de 15 zile.