(OPINIE) „Iresponsabilitatea ucide!”. Cine se face vinovat de tragedia de la Briceni, cu implicarea unei angajate MAI?
Poliția a anunțat ieri-seara despre faptul că o biciclistă a murit, după ce a fost lovită de un automobil de marca Skoda, la ieșirea din orașul Briceni. PulsMedia.MD a scris că la volanul automobilului se afla o polițistă de frontieră
Reprezentanții IGPF au confirmat informația pentru „copy-presa” de pe Bîc, care s-au informat de la PulsMedia.MD, dar nu s-au grăbit să citeze sursa (cum se întâmplă destul de des, în special cei de la TV8 și ProTV), cel puțin din stimă și respect pentru cei care caută informații ca să aibă ei ce da din coate pentru salariu.
(SURSE) O angajată MAI a lovit mortal o biciclistă, la Briceni
IGPF-ul a venit cu o reacție laconică, prin care „confirmă faptul că la volan se afla o angajată IGPF, în afara orelor de muncă, dar și faptul că pe numele ei a fost pornită o anchetă de serviciu pe perioada căreia angajata va fi suspendată din funcție”.
Și gata, s-au spălat pe mâini, atât s-a putut!
Asta în pofida faptului că, după ce s-a aflat că la volanul automobilului Skoda se afla o angajată a IGPF, pe rețelele de socializare, de la „de la vlădică până la opincă", cei cu permis de conducere și cei fără permis de conducere, cei care nu au mers la volan niciodată noaptea și prin ploaie, sau cei care nu pot face diferența dintre un angajat IGP și IGPF, erau gata să o ardă pe rugul virtual al călăilor virtuali pe polițista de frontieră, fără a cunoaște detaliile din spatele accidentului.
Nimeni, nici cei de la MAI, nici cei de la IGPF, nu au riscat să iasă cu măcar un cuvânțel voalat în apărare sau susținerea polițistei de frontieră, să explice circumstanțele în care s-a produs accidentul, chiar dacă dânsa de mai bine de un deceniu activează în MAI. Au lăsat-o pradă „opiniei și judecății publice”, ca să nu-și păteze custumașile de la Ionel și epoleții.
Pun pariu cu oricine că nici nu i-au pus la dispoziție asistență juridică (chiar dacă în MAI este așa o subdiviziune, care în ultimul timp este amorfă, ce se numește Serviciul Protecție Internă și Anticorupție), și tot polițista de frontieră va trebui să arunce bani grei pentru serviciile unui avocat care să-i demonstreze nevinovăția în instanță.
Se știe, medalia are mereu două părți și doar cei care pot să le vadă pe amândouă, pot trage o conclusie sănătoasă dintr-o situație anume.
Da, e trist, a murit o femeie, dar... dacă e să stăm strâmb și să gândim drept, nu vi se pare că femeia a fost ucisă de iresponsabilitate sa și totodată i-a stricat viața și cariera altei femei?
În locul angajatei IGPF, putea fi oricine altcineva dintre noi, putea fi chiar un profesor, un medic, un deputat, un preot...
Femeia care a murit, în vârstă de 54 de ani, era o membră a partidului PACE, care candida la funcția de consilier orășenesc la Briceni.
Potrivit liderului partidului PACE, Gheorghe Cavcaliuc, femeia se întorcea de la o întâlnire cu alegătorii.
Să le luăm pe rând. La Nord, ieri-seara a turnat ca cu găleata, accidentul a avut loc la ieșirea din oraș, pe un drum neiluminat, în jurul orei 19:30-19:45, când afară deja este întuneric.
Deci, femeia a fost la întâlnire cu alegătorii, presupun că nu a fost de una singură, ci ar fi fost și cu alți membri ai partidului PACE. Accidentul a avut loc la ieșirea din oraș, prsupun că femeia locuiește în vreo localitatea din proximitatea orașului Briceni, că doar nu s-o fi pornit cu bicicleta la Chișinău.
Acum stau și mă întreb, la ce s-au gândit ceilalți membri PACE, sau activiști, care au fost cu ea la întâlnirea cu alegătorii, când au lăsat-o să se ducă cu bicicleta spre casă, noaptea, prin ploaie, în afara orașului, (unde mai pui că Briceni nu-i Las Vgas ca să fie iluminat fiecare centimetru de drum), dar și fără ca bicicleta și biciclista să aibă elemente reflectorizante?
Chiar nu s-a găsit nimeni care să o ducă cu mașina acasă, sau să-i achite un taxi?
Cum am zis și la început, iresponsabilitatea ucide!
Cea de-a doua victimă din cauza iresponsabilității altora, în urma acestui accident, este și polițista din cadrul PTF „Larga”, Veronica Pavaloi, în vârstă de 38 de ani, (angajată în cadrul MAI din 2012, divorțată și fără copii), care se întorcea de la muncă, când s-a produs tragedia.
Veronica se deplasa la volanul automobilului când pe carosabil, pe timp de ploaie, drum neiluminat, brusc în față călare pe bicicletă i-a apărut membra partidului „PACE”.
Șoferița a încercat să evite impactul, însă a fost prea târziu, ulterior a pierdut controlul volanului, iar mașina a derapat de pe traseu, s-a izbit într-un copac și s-a răsturnat.
Șoferița a fost preluată de un echipaj medical care au transportat-o la Spitalul raional Briceni, unde a fost internată în secția de traumatologie fiind diagnosticată că un traumatism cranio-cerebral, comoție cerebrală, contuzia antibrațului stâng, contuzie în regiunea sacrală, fractură de sacru, dar și cu un șoc traumatic de gradul 2-3.
Înțeleg frustrările manifestate public de cei care nu cunosc toate detaliile din spatele acestei tragedii, dar nici nu vor să le pună cap la cap, să se oprească un pic din aruncat cu „diaree virtuală scursă din puțul gândirii” și să se gândească că în locul angajatei IGPF, ar fi putut oricine dintre ei, sau rudele acestora. Cum s-ar simți „comentatorii”, când vor vedea că o oareacare „Ilenuța Unghii cu gel”, sau Tolică transport colete Italia-Moldova”, toarnă kkt în capul lor, sau a apropiaților acestora, chiar dacă ăncă instanța nu s-a expus, iar vinovăția încă nu a fost demonstrată?
Mulți s-au aprins din cauza că era angajată MAI, alții din motive politice pentru că victima era membră a unui partid politic și în curând au loc alegeri locale, dar...dacă e să gândim la rece, în accidentele cu implicarea bicicliștilor și pietonilor, nu totodeauna vina este a șoferului.
E trist că încă se moare pe drumurile naționale și tot mai des răsar cruci pe acostament, că s-au transformat șoselele în cimitire, dar atât pietonii, cât și bicicliștii așa și nu s-au învățat să pună preț pe viața lor dând dovadă de o iresponsabilitate crasă care evident într-o zi îi face prezenți în sinteza poliției și le șterge prezența penmtru totdeauna din viața celor dragi.
Și totuși, cine este vinovat de tragedia de la Briceni?
(VIDEO) Drum modern de peste 10 milioane de lei inaugurat în satul Taraclia, raionul Căușeni prin „Satul European”
Un drum local din satul Taraclia, raionul Căușeni, a fost transformat într-o arteră modernă de aproape 2,7 kilometri, în cadrul Programului „Satul European”. Lucrările au fost finalizate în aproximativ un an, iar valoarea totală a investiției depășește 10 milioane de lei.
Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea
Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.