Vlad Plahotniuc anunță că va participa la ședințele de judecată

Vlad Plahotniuc a anunțat că va participa la ședințele de judecată din dosarul în care este învinuit. Prin intermediul avocaților săi, fostul lider democrat a transmis că va prezenta magistraților propriile argumente și dovezi, dar și că va solicita instanței să permită accesul jurnaliștilor la ședințe, transmite IPN.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 1 decembrie 2025, 13:35
VP

Vlad Plahotniuc justifică absența sa de până acum prin necesitatea de a analiza în detaliu materialele dosarului. „Zilele acestea am reușit să finalizez procesul de examinare a materialelor dosarului și această examinare a fost motivul lipsei mele până acum de la ședințele de judecată”, afirmă fostul lider PDM.

Politicianul declară că urmează să își prezinte poziția în instanță. „Fac ultimele pregătiri ca în curând să particip la ședințele de judecată și să le prezint magistraților propriile mele argumente și dovezi vizavi de acuzațiile nefondate în acest dosar absolut politic”, susține Vlad Plahotniuc.

„Voi face o solicitare către instanța de judecată să permită prezența la procesul meu a tuturor jurnaliștilor și filmarea întregii ședințe de judecată, nu doar câteva minute la începutul ședinței, cum se obișnuiește acum”, mai menționează Plahotniuc.

De la extrădarea sa în Republica Moldova, pe 25 septembrie, Vlad Plahotniuc nu a participat la nicio ședință de judecată. Următoarea ședință este programată pentru marți, 2 decembrie.

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.

Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie

Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție