A ales ștreangul în loc de banca acuzaților. Femeia care în aprilie ar fi plătit pentru moartea fostului soț, s-ar fi sinucis la Penitenciarul Nr.13

Femeia din Cahul, care în luna aprilie curent ar fi plătit ca să-și otrăvească fostul soț, și al cărui dosar a fost pus pe masa judecătorilor la începutul lunii, a murit după gratii, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 13:37
P13

Potrivit surselor, femeia în vârstă de 52 de ani s-ar fi spânzurat acum câteva zile, în timp ce se afla în detenție în Penitenciarul Nr.13 din capitală. 

Cadavrul a fost găsit de gardieni, în data de 15 iulie, la 5 zile după ce PCCOCS a anunțat că dosarul în care este vizată a fost transmis pe masa judecătorilor.

Amintim că potrivit unui comunicat PCCOCS, , ea i-a transmis asasinului (care era agent sub acoperire al organelor de drept) recipientul cu substanța toxică. În schimbul executării omorului, aceasta i-a promis suma de 20.000 euro.

Femeia din Cahul care a comandat asasinarea fostului soț – trimisă în judecată

Ulterior, individa a fost reținută în flagrant de oamenii legii, atunci când transmitea banii către așa-zisul executor.

La solicitarea procurorilor PCCOCS, femeia continua să fie plasată în arest preventiv, iar Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, urma să examineze cauza. 

Conform Codului penal, pentru acțiunile sale femeia risca o pedeapsă de 15-20 ani închisoare sau detenție pe viață.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.