Scandalul judecătorilor băuți, la Soroca. CSM l-a suspendat din funcție pe Ghenadie Tocaiuc
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a decis suspendarea din funcție a m,agistratului Ghenadie Tocaiuc, după ce PulsMedia.MD a scris cu referire la surse că împreună cu alți doi colegi s-a dat în spectacol la o stație PECO din Soroca, după care a urcat băut la volan.
„Judecătorul se suspendă din funcție până la adoptarea hotărârii pe cauza dată”, a menționat președintele CSM, Sergiu Caraman.
Pe 18 noiembrie, Procurorul general, Alexandru Machidon a solicitat acordul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) pentru pornirea urmăririi penale în privința unui judecător.
Amintim că incidentul a avut loc în noaptea de 9 octombrie curent, iar despre aceasta s-a aflat abia peste aproximativ două săptămâni, după ce reporterii PulsMedia au făcut publice imaginile video de la fața locului, dar și au scos în vileag identitatea magistraților buclucași.
Cei trei judecători ar fi venit în stare avansată de ebrietate la stația de alimentare, s-ar fi certat cu operatorul și l-ar fi agresat, apoi ar fi distrus bunurile de pe teritoriul benzinăriei. Când a intervenit Poliția, unul dintre magistrați ar fi încercat să fugă de la fața locului, ar fi pierdut controlul volanului și s-ar fi izbit de bordură.
Magistratul Tocaiuc a refuzat să fie testat cu aparatul Drager, dar și ar fi încercat să-i intimideze pe oamenii legii prezentându-le legitimația de judecător. Acest ar fi cerut să fie dus la spital pentru a-i fi prelevate probe de sânge, iar mașina acestuia a fost transportată la parcarea specială.
Sursele PulsMedia.MD din cadrul Procuraturii Soroca susțin că în urma rezultatelor de laborator s-a stabilit că acesta avea o concetrație de alcool de 2,87 g/l în sânge, asta în timp ce conform legislației în vigoare concetrația de alcool de 0,7 g/l în sânge se consideră cu grad avansat.
PulsMedia.MD amintește că Ghenadie Tocaiuc este magistratul Judecătoriei Soroca, care în decembrie 2022 a dispus eliberarea înainte de termen a controversatului om de afaceri Adrian Nichifor.
Acesta a scăpat de urmărirea penală în acest caz, după ce acum doi ani, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a respins, cu 3 voturi pro și 5 împotrivă, sesizarea procurorului general interimar Ion Munteanu privind eliberarea acordului pentru pornirea urmăririi penale, percheziție și tragerea la răspundere penală a judecătorului.
Tocaiuc l-a eliberat din detenție pe Adrian Nichifor, devenit Lupei după ce s-a recăsătorit în spatele gratiilor. Adrian Nichifor a fost reținut câteva ore mai târziu, fiind bănuit de corupere activă.
Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.
Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie
Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție
Fost executor judecătoresc, trimis pe banca acuzaților pentru vătămare gravă soldată cu decesul victimei
Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Principal, anunță că a expediat în instanța de judecată cauza penală de învinuire a unui fost executor judecătoresc, acuzat de vătămarea gravă a sănătății, faptă care a provocat decesul victimei.