Mexicul l-a extrădat în SUA pe celebrul baron al drogurilor Rafael Caro Quintero: A dezlănţuit violenţa, distrugerea şi moartea
Mexicul i-a extrădat în Statele Unite pe celebrul lord al drogurilor Rafael Caro Quintero şi pe alţi 28 de membri ai cartelurilor, potrivit Departamentului american al Justiţiei.
Caro Quintero, considerat de autorităţile mexicane drept fondatorul cartelului Guadalajara, ar fi fost implicat în răpirea, torturarea şi uciderea agentului special al Drug Enforcement Administration Enrique Camarena Salazar în 1985. DEA susţine că uciderea lui Salazar a fost o răzbunare pentru un raid efectuat în 1984 de autorităţile mexicane asupra fermei de marijuana de 2 500 de acri a lui Caro Quintero, relatează CNN.
Caro Quintero a petrecut 28 de ani în închisoare în Mexic pentru rolul său în crimă, înainte de a fi eliberat în 2013 pe baza unui detaliu tehnic. Curtea Supremă mexicană a anulat ulterior decizia prin care a fost eliberat.
Fugarul s-a întors la traficul de droguri în calitate de lider al cartelului Sinaloa, potrivit FBI.
În iulie 2022, Caro Quintero a fost capturat de Marina mexicană în timpul unei operaţiuni care a dus la moartea a 14 puşcaşi marini într-un accident de elicopter. El a fost prins după ce un câine al marinei l-a găsit ascuns în tufişuri.
„Caro Quintero, un şef de cartel care a dezlănţuit violenţa, distrugerea şi moartea în Statele Unite şi Mexic, a fost patru decenii în fruntea listei celor mai căutaţi fugari ai DEA, iar astăzi putem spune cu mândrie că a ajuns în Statele Unite, unde se va face dreptate”, a declarat joi administratorul interimar al DEA, Derek S. Maltz.
„Acest moment este extrem de personal pentru bărbaţii şi femeile din DEA care cred că Caro Quintero este responsabil pentru torturarea brutală şi uciderea agentului special al DEA Enrique „Kiki” Camarena. Este, de asemenea, o victorie pentru familia Camarena. Ziua de astăzi trimite un mesaj fiecărui lider de cartel, fiecărui traficant, fiecărui criminal care ne otrăveşte comunităţile: Veţi fi traşi la răspundere. Indiferent cât timp va dura, indiferent cât de departe veţi fugi, justiţia vă va găsi.”
Quintero ar trebui să apară vineri în faţa instanţei din New York.
Biroul Procurorului General al Mexicului şi Secretariatul pentru Securitate şi Protecţia Cetăţenilor au declarat că 29 de persoane care erau deţinute în diferite instituţii corecţionale din ţară au fost transferate în SUA.
Acestea erau căutate pentru legăturile lor cu organizaţii criminale implicate în traficul de droguri, printre alte infracţiuni.
Departamentul de Justiţie al SUA a declarat că printre persoanele reţinute joi se numără „lideri şi manageri ai cartelurilor de droguri desemnate recent drept organizaţii teroriste străine şi terorişti globali special desemnaţi, precum Cartelul Sinaloa, Cártel de Jalisco Nueva Generación (CJNG), Cártel del Noreste (fostul Los Zetas), La Nueva Familia Michoacana şi Cártel de Golfo (Cartelul Golfului)”.
Departamentul de Justiţie a precizat că printre aceştia se numără Martin Sotelo - cunoscut şi sub numele de Alder Marin-Sotelo - care ar fi participat la uciderea în 2022 a şerifului adjunct Ned Byrd în Charlotte, Carolina de Nord; Antonio Oseguera Cervantes, care ar fi ajutat la conducerea CJNG; şi doi presupuşi membri de rang înalt ai Los Zetas, Ramiro Perez Moreno şi Lucio Hernandez Lechuga.
„Aceşti inculpaţi sunt acuzaţi în mod colectiv că au fost responsabili de importul în Statele Unite a unor cantităţi masive de otravă, inclusiv cocaină, metamfetamină, fentanil şi heroină, precum şi de acte de violenţă asociate”, se adaugă în comunicatul DOJ.
Procurorul general al SUA, Pam Bondi, a declarat că presupuşii membri ai cartelurilor vor fi urmăriţi penal „în cea mai mare măsură a legii, în onoarea curajoşilor agenţi de aplicare a legii care şi-au dedicat carierele - şi, în unele cazuri, şi-au dat viaţa - pentru a proteja oamenii nevinovaţi de flagelul cartelurilor violente”.
Sursa: digi24.ro
(VIDEO) Momentul în care un avion de mici dimensiuni s-a izbit de cea mai înaltă clădire din Beijing
Un avion de mici dimensiuni s-a izbit vineri de edificiul China Zun, cea mai înaltă clădire din capitala chineză Beijing.
Două trenuri de pasageri s-au ciocnit în Polonia. 11 oameni au fost răniți, iar trei au ajuns la spital
Două trenuri de pasageri s-au ciocnit joi seară în apropierea localității Białośliwie, în vestul Poloniei. Potrivit autorităților, aproximativ 200 de persoane se aflau în cele două garnituri în momentul accidentului.
Panică în avion, într-o cursă spre Antalya, temperatură de aproape 60°C: „Era un cuptor. Disconfort, leșinuri! Am sunat la poliție, să vină să ne deschidă ușile”
Pasagerii unui avion SunExpress au fost blocați, pe 21 iunie, pe pista aeroportului din Frankfurt, Germania, în timp ce temperatura din cabină depășea 50°C, cauzată de o defecțiune la climatizare. Incidentul a implicat 189 de persoane care se pregăteau să decoleze spre Antalya, Turcia.