Reacția Penitenciarelor, după ce cazul femeiei care și-a pus capăt zilelor acum 3 zile în Penitenciarul Nr.13 a fost făcut public

Administrația Națională a Penitenciarelor confirmă cazul femeiei care s-a sinucis acum trei zile în Penitenciarul Nr.13, după ce astăzi PulsMedia a scris despre acest fapt cu referire la surse.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 17:54
anp

„Cu referire la informațiile apărute în spațiul public, privind decesul unei deținute din Penitenciarul nr.13 – Chișinău, Administrația Națională a Penitenciarelor confirmă cazul și vine cu următoarele precizări: Incidentul s-a produs în noaptea de 15 spre 16 iulie 2024. Deținuta, în vârstă de 52 de ani, a fost găsită strangulată cu un cearșaf de pat, în celula în care era deținută încǎ o persoanǎ.   Pe acest caz a fost inițiată o anchetă internă pentru a stabili, cu exactitate, cauzele și circumstanțele producerii incidentului”, se arată în comunicatul ANP.

A ales ștreangul în loc de banca acuzaților. Femeia care în aprilie ar fi plătit pentru moartea fostului soț, s-ar fi sinucis la Penitenciarul Nr.13

 Totodată, ANP menționează că: „pentru formarea obiectivă a opiniei publice, considerăm imperios necesar să fie solicitată, în prealabil, poziția oficială a instituției vizate. Acest fapt va contribui la evitarea mediatizării informațiilor neverificate sau denaturate”.

Amintim că PulsMedia.MD a scris astăzi că femeia din Cahul, care în luna aprilie curent ar fi plătit ca să-și otrăvească fostul soț, și al cărui dosar a fost pus pe masa judecătorilor la începutul lunii, s-ar fi strangulat acum 3 zile în penitenciarul Nr-13, adică peste 5 zile după ce PCCOCS a anunțat că dosarul în care este vizată a fost transmis pe masa judecătorilor.

N.r. Ciudat pare faptul că ANP a ales să nu informeze societate despre acest caz și a venit cu un comunicat abia peste 3 zile, după ce informația a fost făcută publică.