O femeie din Germania a fugit fără să plătească din peste 100 de hoteluri în ultimii 15 ani

O femeie din Germania a dormit în hoteluri timp de 15 ani fără să plătească, însă acum a fost prinsă, relatează cotidianul german Bild. Iată detaliul care a ridicat suspiciuni angajaților.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 4 martie 2025, 20:05
O femeie din Germania a fugit fără să plătească din peste 100 de hoteluri în ultimii 15 ani

Cum a procedat femeia 

Joi dimineață, angajații unui hotel din Paulsstadt, Schwerin (Mecklenburg-Pomerania), au contactat poliția. O femeie de 58 de ani din Düsseldorf se cazase la ei pentru câteva zile. La check-in, s-a comportat ciudat și pretindea că și-a pierdut cardul de credit. Acest lucru le-a ridicat suspiciuni angajaților.

Cazarea la hotel a costat 500 de euro 

„Conform investigațiilor de până acum, femeia a indus în eroare personalul hotelului cu privire la capacitatea sa de plată și plănuia să plece fără a achita costurile restante de aproximativ 500 de euro”, a declarat o purtătoare de cuvânt a poliției.

Polițiștii au reușit să o rețină pe suspectă chiar la fața locului. În aceeași zi, la cererea Parchetului din Schwerin, Tribunalul Schwerin a emis un mandat de arestare pe numele femeii care pleca din hotel fără să plătească și a dispus executarea acestuia. 

A fugit din peste 100 de hoteluri fără să plătească 

În urma anchetei, s-a descoperit că femeia este recidivistă, și nu de ieri, de azi, ci de 15 ani. În mod repetat, a ales hoteluri în care să se cazeze, iar după câteva nopți, dispărea fără să achite nota de plată. 

„Cunoaștem peste 100 de incidente similare”, a precizat purtătoarea de cuvânt a poliției. Pe numele femeii existau deja mai multe notificări de căutare în scopul stabilirii locului unde se află.

Sursa: libertatea.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.