(VIDEO) Cadavrele a nouă studenți au fost găsite cu mâinile tăiate și puse într-o pungă, aruncate pe o autostradă din Mexic

Cadavrele a nouă studenți care au dispărut luna trecută, în sudul Mexicului, au fost găsite măcelărite și aruncate pe o autostradă, alături de un sac plin cu mâinile lor tăiate, relatează Daily Mail.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 5 martie 2025, 18:38
(VIDEO) Cadavrele a nouă studenți au fost găsite cu mâinile tăiate și puse într-o pungă, aruncate pe o autostradă din Mexic

Se crede că incidentul este rezultatul unui masacru comis de carteluri

Cinci dintre cele nouă cadavre au fost găsite sub o prelată îmbibată în sânge, în timp ce celelalte patru erau contorsionate în portbagaj, într-o scenă care se crede că este rezultatul unui alt masacru comis de carteluri mexicane.

Autoritățile au mai descoperit că fiecărei victime i-au fost amputate mâinile, care au fost apoi puse într-un sac și înghesuite în portbagajul deja plin cu trupurile acestora.

Pe 2 martie, la trei zile după ce studenții au fost dați dispăruți, un Volkswagen Vento gri-închis cu plăcuțe de înmatriculare din Tlaxcala, conținând cadavrele, a fost descoperit pe autostrada Cuacnopalan-Oaxaca, una dintre cele mai circulate din zonă, potrivit Periodico Central.


Presa mexicană a identificat până acum opt dintre cele nouă victime. A noua victimă nu a fost încă identificată. 

Până marți, niciun suspect nu a fost nominalizat, însă natura crimei sugerează implicarea unui cartel.

Procuratura nu a oferit informații suplimentare 

Procuratura Generală din Puebla colaborează cu agențiile locale de aplicare a legii din Tlaxcala și Oaxaca pentru a-i găsi pe cei responsabili de acest masacru. 

Procuratura Statului Puebla nu poate oferi informații suplimentare, invocând confidențialitatea anchetei.

„Deocamdată, nu pot oferi detalii. Există piste de investigație, dar nu le pot dezvălui din motive de confidențialitate”, a declarat Idamis Pastor Betancourt, șeful Procuraturii din Puebla, într-o conferință de presă luni. 

„Toate investigațiile relevante sunt în desfășurare. Când vom avea un răspuns și ancheta va fi finalizată, vom putea furniza mai multe informații”, a adăugat acesta.

Sursa: libertatea.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.