(VIDEO) Statul cheltuie pe zi cel puțin 1000 de lei pentru arestul lui Vlad Plahotniuc, în loc să utilizeze mecanismele alternative pentru măsurile preventive. Urmează o condamnare la CEDO?
Statul cheltuie pe zi cel puțin 1000 de lei pentru arestul lui Vlad Plahotniuc, în loc să utilizeze mecanismele alternative pentru măsurile preventive în care s-au investit milioane de lei, precum monitorizarea electronică.
Declarația a fost făcută de fostul ministru al Justiției, Fadei Nagacevschi, care susține că în dosarul Plahotniuc autoritățile centrale au încălcat un șir de standarde ale CEDO, lucru ce poate duce la un nou dosar pierdut de Moldova la Înalta Curte Europeană, scrie UNIMEDIA.
„Avem anumite standarde pe care CEDO le explică. El este din categoria inculpaților „gulerele albe”, acei care vin din sistem, adică politicieni, și există o hotărâre a CEDO cu privire la modul cum trebuie să fie gestionate chestiunile legate de arest pentru asemenea persoane. Eu am impresia că noi deja suntem cu mari probleme în raport cu CEDO privind detenția lui Plahotniuc. Noi am investit milioane de lei pentru a aduce monitorizarea electronică. Pentru întreținerea lui se cheltuie câte 1000 de lei pentru o zi de arest. Vorbim de „Pantera” la portița lui, mâncare etc. În mod normal îi pui o brățară, îi dai un arest la domiciliu, îi stabilești limitări privind întâlnirile, convorbirile și nu cheltui bani din buget și îi asiguri și lui condiții care să fie conforme standardelor CEDO”, a declarat Fadei Nagacevschi în cadrul emisiunii „De Facto” de la Postul GRT.
Juristul mai precizează că astfel de situații pot duce inevitabil la un nou caz pierdut la CEDO de către Republica Moldova.
„Din cauza modului cum acționează statul, mâine o să ne trezim cu soluții de la CEDO care o să ne sancționeze pentru lipsa de motivare pentru detenția prelungită, în eventualitate pentru ilegalitatea detenției, pentru condiții inumane plus pentru modul grăbit de examinare a cazului, care ar putea să demonteze soluțiile în instanță”, a mai adăugat Fadei Nagacevschi.
Amintim că fostul lider al Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, a fost plasat în arest pe 25 septembrie, în ziua în care a și fost extrădat din Grecia, acolo unde s-a aflat două luni în arest. Până acum, mandatul de arestare a fost prelungit de două ori în urma demersului făcut de procurori.
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).
Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.
Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie
Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție