(VIDEO) Hărnicia vicepreședinților demiși din Fălești. Vin la muncă în pofida deciziei instanței
Cei trei vicepreședinți ai raionului Fălești, demiși prin decizia Consiliului Raional în luna decembrie, continuă să se prezinte la locul de muncă. Aceștia susțin că au tot dreptul să o facă, în timp ce alți consilieri, le consideră activitatea – ilegală.
„Motivele au fost că ei ba nu veneau la serviciu, ba întârziau la serviciu, se duceau acasă când doreau, vicepreședintele (Tudor Paladii – n.r.) a promis că va aduce apă până la Anul Nou, care acum se lucrează cu Apa Vital Iași. Noi am decis să-i scoatem din funcție pentru că nu-și îndeplinesc atribuțiile”, a declarat Boris Dedov, consilier raional Fălești, scrie NrodInfo.MD.
Boris Dedov se arată deranjat de faptul că Sergiu Fîntână, Oleg Savva și Tudor Paladi continuă să îndeplinească funcția de vicepreședinți, participând în calitate de membri și la diferite comisii.
„Am fost sunat de consilieri că în consiliul raional, astăzi, va fi o comisie disciplinară ca să fie pedepsită secretara consiliului raional. Înainte ca să se înceapă ședința, am cerut ca aceasta să fie amânată, pentru că Tudor Paladii membru al comisiei date, nu are dreptul să participe la această ședință conform legii în vigoare”, a adăugat Boris Dedov.
Vicepreședinții demiși au o altă versiune a celor întâmplate. Pentru că prima instanță nu a fost de partea lor, aleșii raionali vor ataca decizia la Curtea de Apel Bălți.
„Temeiurile de drept prevăzute atât în art.5 punctul 11 al Legii 768 cu privire la statul alesului local prevede alte motive de eliberare înainte de termen. Sunt niște argumente insinuate, nu există nici un act, nici o hotărâre a Comisiei disciplinare care să confirme ceea ce au spus ei, niște insinuări”, a declarat Tudor Paladi, vicepreședinte r. Fălești.
Până la soluționarea definitivă a chestiunii, cei trei vicepreședinți intenționează să se prezinte la locul de muncă.
„A fost depusă o cerere în comun cu ceilalți vicepreședinți către instanța de judecată care urmează să se expune pe subiectul dat. Legea permite ca până la expunerea instanței de judecată, respectând anumite prevederi legale, să îndeplinim atribuțiile de serviciu”, a spus Sergiu Fîntîna, vicepreședintele r. Fălești.
Și secretara Consiliului Raional Fălești se arată nedumerită de situație așa că a solicitat suport metodologic de la Cancelaria de Stat.
„A venit răspunsul precum că decizia este legală și executorie, iar domnii vicepreședinți trebuie să părăsească serviciul, adică să nu se prezinte și nu au dreptul să-și îndeplinească atribuțiile de serviciu. Mai mult, la data de 15 a avut loc ședință de judecată în care a fost respinsă cererea vicepreședințelor ca actul administrativ cu privire la eliberarea lor să fie suspendat”, a menționat Oxana Mărgineanu, secretara CR Fălești.
Contactați de jurnaliștii Nordinfo, reprezentanții Cancelariei de Stat au declarat că instituția nu se implică direct în activitatea Consiliului Raional Fălești.
„Așteptăm și noi o finalitate în procesul dat, sperăm că se va ajunge la un numitor comun și se va face o deblocare a situație date pentru că, până la urmă, are de suferit întreg raionul și cetățenii”, a conchis Grigore Roman, reprezentant al Cancelariei de Stat.
Amintim că cei trei vicepreședinți au fost demiși pe 20 decembrie 2024.
Parlamentul extinde structura CNA – Instituția va avea încă 150 de angajați și un al treilea director adjunct
Parlamentul a aprobat extinderea structurii organizatorice a Centrului Național Anticorupție (CNA), prin majorarea efectivului-limită al instituției cu 150 de posturi.
Părinții singuri, care au copii cu vârsta de până la 16 ani, vor putea fi antrenați în ture de noapte doar cu acordul lor scris
Concediile de maternitate și paternală vor fi incluse în categoria perioadelor necontributive asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii. Prevederea se regăsește într-un proiect de lege votat în prima lectură de Parlament.
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat la CSJ decizia CSP privind promovarea procurorului Vasile Plevan
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat vineri, 26 iunie, la Curtea Supremă de Justiție (CSJ) hotărârea Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) prin care a fost respins raportul negativ al Comisiei privind procurorul anticorupție Vasile Plevan. iar în consecință, CSP a decis că acesta promovează evaluarea externă.