Fost soldat britanic, condamnat în Rusia la 19 ani de închisoare pentru că a luptat de partea Ucrainei

Un tribunal rus l-a condamnat pe James Scott Rhys Anderson, un voluntar britanic care lupta pentru Ucraina în regiunea Kursk din Rusia, la 19 ani de închisoare.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 5 martie 2025, 18:15
Fost soldat britanic, condamnat în Rusia la 19 ani de închisoare pentru că a luptat de partea Ucrainei

Condamnat pentru „terorism” și „mercenarism” 

Imaginile lui Anderson, în vârstă de 22 de ani, în captivitate rusă au apărut în noiembrie 2024. Autoritățile ruse au confirmat ulterior că britanicul se afla în custodia lor.

Curtea l-a condamnat pe Anderson pentru acuzații de „terorism” și „mercenarism”. Rusia prezintă adesea voluntarii străini care luptă pentru Ucraina drept „mercenari” și susține că nu au dreptul la protecție ca prizonieri de război. 

Voluntarul britanic urmează să petreacă primii cinci ani de închisoare și restul termenului într-o colonie penală de înaltă securitate.

Fostul soldat britanic a pledat vinovat în fața tribunalului din Rusia

Instanța a analizat cazul lui Anderson în ședință închisă. Un soldat al Forțelor Armate ucrainene care a servit în aceeași unitate cu cetățeanul britanic ar fi fost adus ca martor. Anderson a pledat vinovat, potrivit instanței. 

Nu este clar dacă mărturisirea a fost forțată, deoarece oficialii ucraineni și grupurile pentru drepturile omului au indicat cazuri larg răspândite de abuz și tortură de către Rusia a prizonierilor de război ucraineni (POW) și a civililor captivi. 

Rusia l-a acuzat pe Anderson că a „trecut ilegal granița” în regiunea Kursk la mijlocul lunii noiembrie 2024 și că a comis „acțiuni penale împotriva civililor”.

Afirmațiile nu au putut fi verificate, iar Moscova a condamnat un număr de prizonieri de război ucraineni și luptători voluntari pentru acuzații similare, fără a furniza dovezi. 

Regretă că a ajutat Ucraina: „A fost o idee stupidă” 

Anul trecut, după ce a fost capturat de ruși, James Scott Rhys Anderson dezvăluia că este fost agent de semnalizare al armatei britanice și că a hotărât să vină în „după ce și-a pierdut locul de muncă”.

„A fost o idee stupidă”, a concluzionat britanicul.

Sursa: libertatea.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.