Vicepreședintele Oficiului Teritorial Anenii Noi al fostului Partid „Șor”, condamnat la închisoare

Vicepreședintele Oficiului Teritorial Anenii Noi al fostului Partid Politic „Șor” a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare într-un penitenciar de tip semiînchis, pentru complicitate la acceptarea cu bună știință a finanțării partidului din partea unui grup criminal organizat. Sentința a fost pronunțată la 25 noiembrie 2025, de către Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 25 noiembrie 2025, 20:52
Vicepreședintele Oficiului Teritorial Anenii Noi al fostului Partid „Șor”, condamnat la închisoare

Pe lângă pedeapsa principală, instanța i-a aplicat și interdicția de a ocupa funcții sau de a desfășura activități de administrare și gestionare financiară a partidelor politice timp de 4 ani, scrie Realitatea.MD.

Magistrații au dispus menținerea arestului preventiv, aplicat prin încheierea din 3 iulie 2025, precum și păstrarea dosarului de căutare a inculpatului.

Totodată, din contul acestuia va fi confiscată suma de peste 2,9 milioane de lei, reprezentând mijloace financiare folosite la comiterea infracțiunii. În vederea confiscării speciale, a fost menținut sechestrul asupra bunurilor inculpatului.

Sentința poate fi contestată conform prevederilor legale.

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.

Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie

Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție