(VIDEO) Soldații ucraineni au aruncat doi stupi de albine într-un subsol plin cu soldați ruși
În direcția Pokrovsk, armata ucraineană a recurs la o metodă neconvențională pentru a elimina ocupanții ruși dintr-un subsol, după ce luptătorii și-au epuizat toate grenadele. Potrivit Batalionului 225 de asalt, militarii au folosit stupi cu albine pentru a „afuma” inamicul, relatează Unian.ua.
Albine în lipsa muniției
„Ucrainenii au început să mobilizeze albinele în rândurile Forțelor Armate ale Ucrainei”, se arată în raportul Batalionului 225 de asalt.
Incidentul a avut loc în timpul unei operațiuni de curățare a unei case, condusă de căpitanul Ivan Volodimirovici, cunoscut sub pseudonimul „Șliak”.
Soldații ucraineni au descoperit un subsol în care se ascundeau militari ruși, însă, rămânând fără muniție, au fost nevoiți să improvizeze.
„După ce au aruncat doi stupi cu albine de luptă ucrainene în subsol, inamicul a fost eliminat”, se menționează în raport.
Deși această metodă nu respectă standardele NATO, militarii ucraineni subliniază că, în 2025, Rusia continuă să ducă un război total împotriva Ucrainei, sacrificând atât propriile resurse, cât și viețile soldaților săi.
Capturat cu difuzorul
Anterior, trupele ucrainene au folosit o strategie inedită pentru a captura un soldat rus în pădurea Serebriansk, regiunea Luhansk. Militarii Batalionului 107 al Brigăzii 63 Mecanizate Separate au utilizat un difuzor montat pe o dronă pentru a comunica cu inamicul.
Conform guvernatorului regiunii Luhansk, Artem Lisohor, ocupantului i s-a oferit șansa de a se preda, i s-a cerut să-și lase arma și să urmărească drona.
Pentru a-i reduce temerile, pilotul dronei a renunțat la muniție. În cele din urmă, soldatul rus a aruncat arma, și-a ridicat mâinile și a urmat UAV-ul, predându-se fără luptă.
Sursa: libertatea.ro
Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.
(VIDEO) O maşină a intrat în mulţimea de suporteri mexicani la Cabo San Lucas. Mai multe persoane au fost rănite
Sărbătorirea victoriei Mexicului în meciul de la Cupa Mondială cu Cehia, scor 3-0, a luat o turnură violentă noaptea trecută, după ce o maşină a intrat în mulţimea de suporteri din staţiunea turistică populară Cabo San Lucas, rănind peste 12 persoane, a anunţat primăria din Los Cabos într-un comunicat.
Bulgaria majorează cu 30% tarifele vinietelor începând cu 1 august/ Şi sancţiunile pentru cei care circulă fără vinietă valabilă cresc
Şoferii vor plăti taxe mai mari pentru utilizarea drumurilor în Bulgaria începând cu 1 august 2026, potrivit unui proiect de hotărâre pus în consultare publică de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia.