Polițiștii râd de șoferii care merg prea încet pe banda din mijloc a autostrăzii. „Sunteți ca WiFi-ul prost”, postarea devenită virală în Germania
Poliția din Pforzheim a stârnit o dezbatere aprinsă pe rețelele sociale cu un mesaj despre șoferii care blochează banda de mijloc pe autostrăzi. Postarea, care a primit 140.000 de aprecieri, a fost lăudată pentru umorul său.
Postarea devenită virală
„Banda de mijloc nu este tronul vostru personal”, a scris Poliția Germană pe pagina oficială de facebook.
„Voi, cei care vă târâți pe banda de mijloc, sunteți ca Wi-Fi-ul prost pe autostradă: toată lumea își dorește să fiți mai rapizi, dar în schimb, din cauza voastră, tot traficul se blochează”, se mai menționează în postare.
Deși abordarea online este amuzantă, pe șosea poliția este strictă, explică Christian Schulze, purtătorul de cuvânt al poliției.
„Efectuăm în mod regulat controale specifice împotriva celor care se târăsc pe banda de mijloc”, a declarat Poliția autostrăzii din Pforzheim este responsabilă pentru A8 între Stuttgart și Karlsruhe.
Amendă pentru blocarea benzii de mijloc
Încălcările obligației de a circula pe dreapta sunt documentate folosind camere video în vehicule civile.
„Cei care împiedică șoferii care îi urmează pe banda de mijloc riscă o amendă de 80 de euro și un punct de penalizare la Flensburg. Scriem astfel de rapoarte în mod regulat”, a mai explicat Schulze.
În postarea lor online, poliția recomandă șoferilor să „descopere misterul benzii din dreapta”, adăugând cu umor: „Veți fi surprinși – este de fapt circulabilă”.
Acum un an, poliția din Pforzheim a făcut glume și despre șoferii nerăbdători care se încadrează de pe banda de accelerare.
Sursa: libertatea.ro
Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.
(VIDEO) O maşină a intrat în mulţimea de suporteri mexicani la Cabo San Lucas. Mai multe persoane au fost rănite
Sărbătorirea victoriei Mexicului în meciul de la Cupa Mondială cu Cehia, scor 3-0, a luat o turnură violentă noaptea trecută, după ce o maşină a intrat în mulţimea de suporteri din staţiunea turistică populară Cabo San Lucas, rănind peste 12 persoane, a anunţat primăria din Los Cabos într-un comunicat.
Bulgaria majorează cu 30% tarifele vinietelor începând cu 1 august/ Şi sancţiunile pentru cei care circulă fără vinietă valabilă cresc
Şoferii vor plăti taxe mai mari pentru utilizarea drumurilor în Bulgaria începând cu 1 august 2026, potrivit unui proiect de hotărâre pus în consultare publică de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia.