Confuzie pe marginea construcției Centrului pentru reciclarea deșeurilor? Precizările autorităților municipale
Confuzie pe marginea construcției Centrului pentru reciclarea deșeurilor în Chișinău, proiect despre care a anunțat ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, marți, 29 aprilie. Primăria Capitalei susține că, Centrul de management integrat al deșeurilor, care urmează a fi construit pe terenul cu suprafața de 15 ha, transmis de către Consiliul municipal Chișinău către stat, va deservi exclusiv municipiul Chișinău și suburbiile.
„Doar deșeurile din mun. Chișinău vor fi tratate la acest centru, nu și deșeurile din întreaga regiune, în conformitate cu actele adoptate de instituțiile de resort pentru regiunea 4/6, din care face parte mun. Chișinău”, se menționează în comunicatul autorităților, transmite Realitatea.MD.
În același comunicat, autoritățile municipale susțin că, în cadrul proiectului Deșeuri Solide Chișinău, se construiește infrastructura necesară (stația de transfer), care va fi conectată pe viitor la Centrul de management integrat al deșeurilor, care va deservi municipiul.
„Adițional, centrul acesta nu va conține un depozit pentru depozitarea deșeurilor; acesta va fi construit într-o altă locație, aleasă de către Guvern și/sau alte instituții centrale.Mai mult ca atât, în corespundere cu înțelegerile agreate de băncile finanțatoare, după ce Centrul de reciclare va fi construit de către stat, acesta va fi transmis Primăriei mun. Chișinău/Î.M. Regia „Autosalubritate” pentru gestionare”, se arată în declarația Primăriei.
Ministerul Mediului nu a comentat, deocamdată, clarificările aduse de Primăria Chișinău.
Marți, 29 aprilie curent, Guvernul a aprobat Proiectul de Hotărâre privind transmiterea, cu titlu gratuit, a unui teren din proprietatea municipiului Chișinău în proprietatea statului. Acesta se află în sectorul Botanica din oraș.
Pe acest teren, potrivit ministrului Lazarencu, urmează să fie construit Centrul de Reciclare și Management Ecologic pentru Regiunea de Management a Deșeurilor 4 (RMD) în cadrul proiectului „Deșeuri solide în Moldova”. RMD 4 cuprinde municipiul Chișinău și raioanele Strășeni, Ialoveni, Hîncești, Criuleni, Dubăsari, Anenii Noi și Orhei. Deși în comunicatul Ministerului Mediului nu este specificat, centrul urmează a fi construit în sectorul Botanica, după ce proiectul anterior, din Stăuceni, a rămas blocat în Parlament.
Astfel, potrivit responsabililor, proiectul prevede construcția unei stații moderne de tratare mecano-biologică, dotată cu tehnologii de ultimă generație, inclusiv senzori optici și separatoare cu aer, capabilă să recupereze 50–70% din materialele reciclabile și 20–30% din deșeurile biodegradabile.
(VIDEO) Drum modern de peste 10 milioane de lei inaugurat în satul Taraclia, raionul Căușeni prin „Satul European”
Un drum local din satul Taraclia, raionul Căușeni, a fost transformat într-o arteră modernă de aproape 2,7 kilometri, în cadrul Programului „Satul European”. Lucrările au fost finalizate în aproximativ un an, iar valoarea totală a investiției depășește 10 milioane de lei.
Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea
Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.