Președinta interimară a Judecătoriei Hîncești pleacă din sistem. CSM urmează să examineze cererea de demisie
Judecătoarea Corina Albu, președintă interimară a Judecătoriei Hîncești, a depus cerere de demisie din funcție. Solicitarea urmează să fie examinată de Consiliul Superior al Magistraturii în ședința programată pentru 30 aprilie.
Corina Albu activează în sistemul judecătoresc din 2011, când a fost numită, prin decret prezidențial, în funcția de judecător la Judecătoria Ocnița, pentru un termen de cinci ani. Ulterior, în iunie 2015, a fost transferată la Judecătoria Ialoveni, scrie Bizlaw.MD.
La 26 martie 2021, a fost desemnată de Plenul CSM să exercite interimatul funcției de vicepreședinte al Judecătoriei Hîncești, iar din septembrie 2024 este președinte interimar al instanței.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.