Ion Munteanu vrea să devină judecător la CSJ: „Accept cu luciditate provocarea…”
Ion Munteanu vrea să devină judecător la Curtea Supremă de Justiție (CSJ). Procurorul General și-a depus candidatura, potrivit listei publicate de Consiliul Suprem al Magistraturii.
Pe lângă șeful Procuraturii General, la funcția de judecător în cadrul CSJ aspiră avocații Ruslan Berzoi, Ludmila Bolocan și Valeriu Pleșca, dar și magistratul de la judecătoria Chișinău Nelu Stratan.
„Accept cu luciditate și responsabilitate provocarea pe care o presupune funcția de judecător la Curtea Supremă de Justiție, asumându-mi nu doar obligația de a soluționa cauze complexe, șide a contribui la consolidarea unei jurisprudențe unitare, coerente, conforme standardelor europene. Încredințat că prin efort susținut, onestitate și echilibru putem construi o justiție demnă de încrederea cetățenilor…”, a scris Munteanu în scrisoarea de motivare, scrie Realitatea.MD.
Pe 11 martie, CSM a anunțat concurs pentru suplinirea funcției vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție, din rândul judecătorilor, avocaților, procurorilor și profesorilor universitari în domeniul dreptului. Cererile s-au acceptat până pe 22 aprilie 2025.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.