Angajat de la Căile Ferate ale R.Moldova, condamnat la 240 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității

Un bărbat de 50 de ani din raionul Drochia, a fost condamnat la 240 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității, pentru tăierea ilegală a vegetației forestiere.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 3 februarie 2025, 11:43
CFM

În perioada decembrie 2022 – februarie 2023, bărbatul în calitate de maistru de sector Drochia din cadrul CFM Ocnița, a permis tăierea și comercializarea ilegală a arborilor și arbuștilor din fâșiile de protecție ale căilor ferate, zonă inclusă în fondul ariilor naturale protejate de stat.

Totuși, instanța nu a aplicat pedeapsa complementară de interdicție a ocupării funcțiilor ce țin de gestionarea fondului forestier. Considerând necesară aplicarea unei sancțiuni mai restrictive, la 28 ianuarie 2025, Procuratura raionului Drochia a contestat sentința la Curtea de Apel Nord. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată conform prevederilor legale.

În perioada decembrie 2022 – februarie 2023, bărbatul în calitate de maistru de sector Drochia din cadrul CFM Ocnița, a permis tăierea și comercializarea ilegală a arborilor și arbuștilor din fâșiile de protecție ale căilor ferate, zonă inclusă în fondul ariilor naturale protejate de stat.

Totuși, instanța nu a aplicat pedeapsa complementară de interdicție a ocupării funcțiilor ce țin de gestionarea fondului forestier. Considerând necesară aplicarea unei sancțiuni mai restrictive, la 28 ianuarie 2025, Procuratura raionului Drochia a contestat sentința la Curtea de Apel Nord. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată conform prevederilor legale.