Estonia a primit şase sisteme de rachete HIMARS din SUA. Minstru: „Aceasta întăreşte securitatea NATO”
Estonia a primit şase lansatoare multiple de rachete HIMARS americane, într-una din cele mai mari achiziţii de armament din istoria sa, acoperind astfel un deficit de capacităţi crucial, a anunţat miercuri Centrul pentru investiţii de apărare.
Sistemele mobile de rachete, cu o rază de acţiune de 300 km, au fost predate armatei estone la baza aeriană Ämari, potrivit Agerpres.
„Au sosit!”, a scris ministrul de externe Margus Tsahkna pe reţeaua socială X.
„Aceasta întăreşte nu doar apărarea Estoniei, dar întăreşte de asemenea securitatea întregii Alianţe NATO”, a adăugat el.
Estonia, care are graniţă comună cu Rusia, consideră invazia Moscovei în Ucraina ca reprezentând o ameninţare directă pentru securitatea sa naţională, iar în replică şi-a sporit cheltuielile militare.
Celelalte două state baltice, Letonia şi Lituania, au contractat şi ele sisteme de rachete HIMARS.
Sursa: digi24.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.