Ofițerii INI au efectuat zeci de percheziții într-o cauză pentru spălarea banilor
Ofițerii Direcției investigații infracțiuni spălarea banilor și finanțarea terorismului și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS, anunță despre efectuarea a zeci de percheziții la domiciliile și în mijloacele de transport ale administratorilor și angajaților mai multor entități economice din țară, într-o cauză pentru spălarea banilor.
Potrivit materialelor administrate, mai multe persoane fizice și juridice au fost implicate într-o schemă frauduloasă de conversie și transfer de fonduri și produse cerealiere de proveniență dubioasă, în scopul legalizării și exportului acestora în afara țării.
Doar în anul 2024, prin retrageri de numerar de la ATM-uri și oficii bancare, au fost lichefiate surse financiare în valoare totală de peste 57 de milioane de lei.
În paralel, au fost introduse fictiv în circuitul economic național și ulterior exportate bunuri în valoare similară.
Mijloacele bănești erau extrase de pe conturile de tip business-card ale mai multor companii nou înființate în acest scop. Retragerile erau efectuate de administratoarea uneia dintre companii, care coordona întreaga activitate infracțională.
În timpul perchezițiilor au fost ridicate telefoane mobile, laptopuri, zeci de carduri bancare emise pe numele unor terțe persoane, un pistol funcțional cu gaz comprimat, precum și numeroase acte și documente utilizate de suspecți în activitatea ilegală.
Documentarea întregii scheme s-a desfășurat cu sprijinul Serviciului pentru prevenirea și combaterea spălării banilor. Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile continuă acțiunile de stabilire a tuturor persoanelor implicate și a prejudiciului cauzat.
(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.
Motociclist rănit în urma unui accident pe o stradă din Chișinău
Un motociclist a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier. Cazul a avut loc în această după-amiază, în jurul orei 18:20, pe strada Uzinelor din capitală.