„Nu îndeplinește criteriile de integritate”. Judecătoarea Marina Anton, de la Curtea de Apel Centru, nu a promovat evaluarea externă
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat evaluarea judecătoarei Curții de Apel Centru, Marina Anton, și a transmis raportul său Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Raportul conține propunere de nepromovare a evaluării externe, întrucât Comisia a constatat că judecătoarea nu îndeplinește criteriile de integritate prevăzute de lege.
CSM urmează să analizeze raportul de evaluare și să decidă dacă îl acceptă sau îl respinge. Rezultatul evaluării a fost publicat pe pagina web a Comisiei, la rubrica „Subiecți”, urmând ca raportul să fie publicat în termen de trei zile de la expirarea perioadei de contestare a hotărârii CSM sau după ce Curtea Supremă de Justiție ar respinge o eventuală contestație sau ar constata promovarea sau nepromovarea evaluării.
Dintre cei 18 judecători în funcție ai Curții de Apel Centru supuși evaluării externe conform Legii 252/2023:
- 7 judecători au propunere de promovare a evaluării din partea Comisiei, rapoartele fiind transmise la CSM pentru examinare
- 3 judecătoare au propunere de nepromovare a evaluării, cu rapoarte transmise la CSM;
- 8 rapoarte de evaluare sunt în curs de elaborare.
A promis câștiguri de 300%: un bărbat din Bălți, condamnat pentru escrocherie
Un bărbat din Bălți a fost condamnat, într-un dosar trimis în judecată de PCCOCS în 2021, pentru înșelarea a 21 de persoane prin intermediul piramidei financiare „Mercury” din Ucraina.
Cum îți aperi drepturile când problema îi afectează pe mulți consumatori
În viața de zi cu zi, mulți consumatori se confruntă cu probleme similare: informații incomplete sau înșelătoare, clauze contractuale dezechilibrate, produse sau servicii care nu corespund așteptărilor, refuzul unor remedii, practici comerciale incorecte repetate care afectează un număr mare de persoane.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.