(FOTO) Un angajat al MAI se zbate între viață și moarte, în urma unui accident provocat de un șofer băut, la Rîșcani
Un bărbat a ajuns la spital în stare gravă, după ce a fost victima unui accident rutier. Cazul a avut loc ieri-seară, în jurul orei 19:30, în localitatea Petrușeni, din raionul Rîșcani, susțin sursele PulsMedia.MD.
Victima s-a dovedit a fi un angajat al Inspectoratului General pentru Situații Urgente al MAI, care era în afara orelor de serviciu. Acesta se afla lângă microbuzul său de marca Ford Tranzit, ce era parcat pe acostament, când a fost lovit de un automobil de marca Toyota Auris, la volanul căruia se afla un șofer în vârstă de 30 de ani.
În urma impactului, angajatul MAI s-a ales cu multiple traumatisme și a fost transportat în stare gravă la Spitalul municipal Bălți fiind internat în secția de reanimare.
Totodată, oamenii legii au stabilit că șoferul automobilului Toyota se afla în stare de ebrietate la volan. Fiind testat cu aparatul Drager, rezultatele au arătat că acest avea o concentrație de 0,68 mg/l de alcool pur în aerul expirat.
Individul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe numele său a fost inițiat un proces penal în cadrul căruia urmează să fie stabilite toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
UPDATE // (VIDEO) Carambol cu implicarea unei autocisterne, la Sîngerei. Noi detalii de la Poliție
Potrivit IGP, acum o oră, polițiștii din Sîngerei au fost sesizați despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu cisternă care transporta combustibil, pe traseul R 6, în apropierea satului Mihailovca.
Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați
Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.
Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore
Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.