Șofer român de TIR, căutat de 15 ani, dat jos de la volan și trimis direct la închisoare, în Italia
Un camionagiu român de 41 de ani a fost arestat în Italia după 15 ani de la condamnarea sa pentru furt. Bărbatul a fost interceptat într-o parcare de pe autostradă lângă Bolzano.
O patrulă a Poliției Rutiere din Vipiteno l-a găsit pe bărbat în camionul său, în parcarea „Firmian” de pe autostrada din sudul Bolzano. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit mandatul de arestare activ.
În 2010, Parchetul din Milano l-a condamnat pe șofer pentru furt și a emis un mandat de arestare. Acesta a rămas neexecutat până acum.
Camionagiul a fost imediat arestat și transferat la închisoarea din Bolzano. Acolo va executa restul pedepsei de o lună și 25 de zile.
Cazul evidențiază eficiența controalelor de rutină ale poliției în prinderea infractorilor căutați. De asemenea, arată că mandatele de arestare rămân valabile pentru perioade lungi, chiar și după 15 ani.
Sursa: libertatea.ro
Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.
(VIDEO) O maşină a intrat în mulţimea de suporteri mexicani la Cabo San Lucas. Mai multe persoane au fost rănite
Sărbătorirea victoriei Mexicului în meciul de la Cupa Mondială cu Cehia, scor 3-0, a luat o turnură violentă noaptea trecută, după ce o maşină a intrat în mulţimea de suporteri din staţiunea turistică populară Cabo San Lucas, rănind peste 12 persoane, a anunţat primăria din Los Cabos într-un comunicat.
Bulgaria majorează cu 30% tarifele vinietelor începând cu 1 august/ Şi sancţiunile pentru cei care circulă fără vinietă valabilă cresc
Şoferii vor plăti taxe mai mari pentru utilizarea drumurilor în Bulgaria începând cu 1 august 2026, potrivit unui proiect de hotărâre pus în consultare publică de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia.