Franța va trimite 200 de traficanți de droguri în închisori „complet ermetice”

Franța va închide 200 dintre cei mai periculoși traficanți de droguri din țară în două închisori de înaltă securitate în care vor fi complet izolați, a anunțat ministrul Justiției, Gérald Darmanin.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 7 martie 2025, 18:08
Franța va trimite 200 de traficanți de droguri în închisori „complet ermetice”

Într-un interviu acordat postului France 2, joi seară, Darmanin a spus că „a decis să lovească puternic”. Ministrul, care a făcut din combaterea comerțului cu droguri o prioritate de top de când și-a asumat rolul în decembrie, a spus că instalațiile vor fi renovate pentru a le face „complet ermetice”. 

Unii dintre traficanții de droguri vor fi găzduiți la o închisoare din Vendin-le-Vieilby, în departamentul Pas-de-Calais din nordul Franței, până la sfârșitul lunii iulie, a promis el. Prizonierii rămași vor fi trimiși la o unitate din Condé-sur-Sarthe, în departamentul de vest Orne, până la jumătatea lunii octombrie, a adăugat Darmanin. 

„Asta face ca 200 de traficanți de droguri să fie complet izolați de restul societății, până pe 15 octombrie”, a spus el. 

Planurile sunt o încercare de a împiedica traficanții de droguri să-și continue activitățile criminale din închisoare. Deși schema lui Darmanin implică transferul deținuților pentru a elibera spațiu la cele două închisori, el a confirmat că anumiți infractori nu vor fi mutați. 

„Vom lăsa cei mai periculoși oameni pe loc”, a menționat el. „Toți oamenii pe care îi vom descrie ca fiind periculoși pentru lumea exterioară. Oameni periculoși, în principal traficanți de droguri, dar și teroriști islamiști.” 

Ministrul francez al Justiției a apelat la colegii săi europeni pentru sfaturi cu privire la cel mai bun mod de a combate traficul de droguri. Luna trecută, el a vizitat închisorile din Italia și s-a întâlnit cu omologul său, Carlo Nordio, și cu procurorul național anti-mafia și anti-terorism Giovanni Melillo. 

Anul trecut, 110 persoane au murit și 341 au fost rănite în urma traficului de droguri, potrivit Ministerului de Interne francez.

Sursa: digi24.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.