Un student a fost amendat după ce s-a tutuit cu polițistul care îl legitima, în Austria

Studentul la medicină Benedikt K. au fost amendat din cauză ca s-a tutuit cu un ofițer de poliție care îl oprise, a relatat portalul Falter Morgen, citat de Heute. Incidentul s-a petrecut pe 1 ianuarie, în cartierul vienez Leopoldstadt. Instanța a anulat avizul de penalizare.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 27 martie 2025, 19:32
Un student a fost amendat după ce s-a tutuit cu polițistul care îl legitima, în Austria

În timpul unui control al poliției, tânărul a avut o discuție cu mai mulți ofițeri. Un polițist a întrebat: „Unde mergi?”. Tânărul a răspuns: „acasă” și s-a adresat și ofițerului folosind formularul informal „du” (n.r. – „tu”).

Datele lui au fost înregistrate, iar un agent a emisă o amendă de 100 de euro pentru „încălcarea decenței”. Legea Securității Statului prevede că cetățenii trebuie să păstreze „decența publică”, care include adresarea corectă cu pronumele „Sie” (persoana a treia singular; n.r. în limba română nu există pronume personal la persoana a III-a singular la genul neutru)

Studentul a făcut recurs împotriva avizului de penalizare. O instanță i-a dat dreptate și procedurile împotriva lui au fost abandonate. 

Benedikt K. nu crede că cuvintele lui au fost „nepotrivite”. În niciun moment „nu m-am comportat necooperant și nici măcar nu am opus rezistență”. 

Poliția a făcut apel în acest caz.

Sursa: libertatea.ro