Șoferii care folosesc telefonul la volan, dați de gol de o cameră radar unică, instalată în premieră pe o autostradă din Germania

Primul radar pentru detectarea utilizării telefoanelor mobile la volan din Germania intră în funcțiune în landul Renania-Palatinat. Potrivit publicației Bild, acest dispozitiv va fi instalat pe autostrăzi și va putea identifica șoferii care folosesc telefonul în timp ce conduc.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 5 martie 2025, 19:06
Șoferii care folosesc telefonul la volan, dați de gol de o cameră radar unică, instalată în premieră pe o autostradă din Germania

Radar pentru telefoanele mobile 

Tehnologia numită „Monocam”, a fost testată acum trei ani pe o porțiune de autostradă între localitățile Kenn și Trier-Ehrang. În doar 49 de zile, camera a detectat 327 de încălcări ale legii privind utilizarea telefonului la volan.

Polițist monitorizează camere trafic autostradă Germania

Cum funcționează radarul pentru telefoane mobile 

Camera este montată pe poduri deasupra autostrăzii și filmează în interiorul vehiculelor. Un software analizează imaginile în timp real. Dacă sistemul detectează un telefon în mâna șoferului, imaginea este salvată și trimisă direct poliției. 

Amenzile pentru utilizarea telefonului la volan 

Conform codului rutier german, șoferii prinși utilizând telefonul în timp ce conduc riscă o amendă de 100 de euro și un puncte de penalizare. Pentru șoferii începători, perioada de probă se prelungește la patru ani și sunt obligați să participe la un curs suplimentar. 

Controverse legate de implementare

Cameră radar telefoane la volan

Deși datele Ministerului de Interne arată că distragerea atenției la volan cauzează anual aproximativ 1.000 de accidente în landul Renania-Palatinat, implementarea acestui sistem a stârnit controverse. Bild relatează că specialiștii în protecția datelor avertizează cu privire la posibile încălcări ale vieții private.

Cu toate acestea, noua lege a poliției permite utilizarea acestor dispozitive. Ministerul de Interne susține că „Monocam” va contribui la reducerea numărului de accidente cauzate de utilizarea telefonului la volan. 

Extinderea proiectului 

Deși nu se știe încă locația exactă a primului radar pentru telefoane mobile, planul este ca fiecare dintre cele cinci prezidii de poliție din Renania-Palatinat să primească câte unul. Potrivit Bild, implementarea va începe în curând. Dacă proiectul pilot din Renania-Palatinat va avea succes, este posibil ca și alte landuri germane să adopte această tehnologie în viitor.

Sursa: libertatea.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.