Nouă studenți mexicani, dați dispăruți luna trecută, au fost găsiți morți în portbagajul unei mașini
Nouă studenți din Mexic, dați dispăruți luna trecută, au fost găsiți morți și dezmembrați în portbagajul unei mașini, în orașul San Jose Miahuatlan, situat la aproximativ 280 km de capitala Ciudad de Mexico. Potrivit anchetatorilor, tinerii au fost atrași în zonă de Jose „El Jocha” Lavariega, un fost candidat la funcția de primar în Oaxaca, devenit lider de bandă, care a fost găsit, ulterior, împușcat într-o mașină.
Conform informațiilor preliminare, cei nouă tineri, patru femei și cinci bărbați cu vârste cuprinse între 19 și 30 de ani, au fost chemați în regiune de un lider de bandă, prieten cu ei, pentru a comite infracțiuni minore, inclusiv jafuri.
Potrivit publicației locale El Financiero, tinerii au fost atrași în zona Oaxaca de José „El Jocha” Lavariega, un fost candidat la funcția de primar care ulterior s-a alăturat unei bande locale. Lavariega le-ar fi spus tinerilor să călătorească în Oaxaca pentru a comite infracțiuni, dar în cele din urmă a fost găsit mort duminică, tot în Oaxaca, împușcat în mașina sa, cu un bilet lângă corpul său care spunea: „Asta meriți pentru că ești hoț”.
Autoritățile nu au oferit încă un motiv clar pentru uciderea studenților, dar un oficial din biroul procurorului care investighează crima a sugerat că aceștia ar fi fost omorâți de o bandă locală din Oaxaca, ca represalii pentru faptele lor.
„Există un alt grup infracțional local care controlează zona de lângă coasta Oaxaca. Modelul lor de operare este vânzarea de droguri către turiști, iar jaful este considerat o fapta care afectează negativ cetățenii obișnuiți. De aceea, au un acord să nu comită jafuri”, a declarat oficialul pentru presă.
Trupurile celor nouă tineri au fost descoperite în portbagajul unui vehicul abandonat, acoperite cu o prelată, lângă granița dintre statele Puebla și Oaxaca. Victimele, toate provenind din statul Tlaxcala, fuseseră raportate ca dispărute pe 27 februarie, când au plecat într-o vacanță la plajele din Oaxaca.
Autoritățile au confirmat că cele patru femei și cinci bărbați aveau urme de gloanțe și semne evidente de tortură, iar un sac cu opt perechi de mâini a fost găsit în apropierea locului crimei, ceea ce sugerează violența extremă la care au fost supuși.
Identitățile a opt dintre victime au fost stabilite, în timp ce a noua victimă nu a fost încă identificată.
Ancheta continuă pentru a stabili toate circumstanțele în care au avut loc aceste crime oribile, iar autoritățile din Oaxaca și Puebla colaborează pentru a aduna mai multe informații despre rețeaua criminală implicată.
Sursa: digi24.ro
Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.
(VIDEO) O maşină a intrat în mulţimea de suporteri mexicani la Cabo San Lucas. Mai multe persoane au fost rănite
Sărbătorirea victoriei Mexicului în meciul de la Cupa Mondială cu Cehia, scor 3-0, a luat o turnură violentă noaptea trecută, după ce o maşină a intrat în mulţimea de suporteri din staţiunea turistică populară Cabo San Lucas, rănind peste 12 persoane, a anunţat primăria din Los Cabos într-un comunicat.
Bulgaria majorează cu 30% tarifele vinietelor începând cu 1 august/ Şi sancţiunile pentru cei care circulă fără vinietă valabilă cresc
Şoferii vor plăti taxe mai mari pentru utilizarea drumurilor în Bulgaria începând cu 1 august 2026, potrivit unui proiect de hotărâre pus în consultare publică de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia.