Nicio zi de primăvară, fără crime în R.Moldova. Femeie ucisă în bătaie, la Ungheni

O femeie a murit, după ce ar fi fost snopită în bătaie. Cadavrul ar fi fost găsit de către mama suspectului, în casa acestuia, în după amiaza zilei de ieri, în jurul orei 16:35, pe strada Tudor Arghezi, din municipiul Ungheni, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 4 martie 2026, 08:10
Crimă

Potrivit informațiilor preliminare, victima s-a dovedit a fi o femeie în vârstă de 46 de ani. Pe suprafața cadavrului acesteia, medicul-legist venit la fața locului a depistat mai multe semne de moarte violentă caracteristice maltratării.

Totodată, oamenii legii au identificat un suspect, care s-a dovedit a fi un bărbat de aceeași vârstă. Acesta a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe numele său a fost inițiată o cauză penală, în cadrul căreia urmează să fie stabilite toate circumstanțele în care a fost comisă crima.

Aici este de menționat că acesta este cel de-al cincilea caz de omor înregistrat în ultimele patru zile pe teritoriul R.Moldova.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.