Un bărbat din Anglia a aflat că i-a fost vândută casa fără știrea lui. A descoperit apoi că acolo locuia o româncă

Un reverend din Anglia a cărui casă a fost vândută fără știrea lui a reușit să-și recupereze proprietatea abia după aproape patru ani, relatează BBC. Familia care locuia acolo, o româncă și copilul ei, trebuie să-și găsească acum altă locuință.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 12 martie 2025, 18:21
Un bărbat din Anglia a aflat că i-a fost vândută casa fără știrea lui. A descoperit apoi că acolo locuia o româncă

Mike Hall s-a întors la casa sa din Luton, în timp ce muncea în Țara Galilor, în 2021, doar pentru a afla că cineva i-a furat identitatea și i-a vândut casa cu 131.000 de lire sterline (155.000 euro). 

Cartea Funciară a acceptat responsabilitatea și și-a pus numele înapoi pe titlul de proprietate, dar când s-a întors din nou în 2023, a găsit o familie care locuia acolo. 

Săptămâna aceasta, un judecător de la Tribunalul din Luton i-a acordat lui Hall posesia absolută a casei în termen de 14 zile.

Hall a spus că este „supărat pentru modul în care s-a desfășurat” procesul și „trist” atât pentru el, cât și pentru familia care locuiește acolo.

În timp ce lucra în Țara Galilor, în 2021, Hall a fost alertat de vecini că cineva se află în casa lui și că toate luminile sunt aprinse. Hall s-a întors cu mașina în Luton și a descoperit că locuința lui avea un nou proprietar, care făcea lucrări de construcție. 

„Am încercat să deschid ușa cu cheia, dar nu a funcționat. Un bărbat mi-a deschis ușa și am fost șocat că în casă nu mai era mobilă, totul era în afara proprietății”, a spus el. 

O persoană a furat identitatea lui Hall cu ajutorul unui permis de conducere, a creat un cont bancar pe numele său, în care a primit banii de pe vânzarea casei, și a angajat avocați pe care i-a mandatat să vândă casa. 

Bărbatul și-a revendicat proprietatea și a plecat din nou în Țara Galilor, unde lucra. După doi ani, un reporter BBC a vizitat casa și a vorbit cu o familie care locuia acolo cu un contract de închiriere fals. 

Hall s-a adresat din nou justiției pentru a reintra în posesia locuinței. La procedurile judiciare au mai participat o femeie, care a urmărit totul cu ajutorul unui translator de limba română, și un copil. 

Avocatul lui Hall, Lewis Colbourne, a spus că „două părți nevinovate au fost în instanță”. 

În urmă cu 18 luni, poliția le-a spus ocupanților să nu mai plătească chiria, pentru că banii nu mergeau la adevăratul proprietar. 

După dedizia instanței de repunere în posesie în favoarea lui Hall, ocupanții casei nu s-au opus deciziei. Ei nu au de plătit despăgubiri. 

„Sunt trist că femeia trebuie să-și găsească acum o locuință nouă”, a spus Hall.

Sursa: digi24.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.