Tarifele lui Trump lovesc economia SUA, care scade pentru prima dată din 2022
Statele Unite au înregistrat o scădere a economiei în primul trimestru al anului 2025, pentru prima dată din 2022, în contextul implementării unei politici comerciale agresive de către președintele Donald Trump, aflat la începutul celui de-al doilea mandat.
Produsul Intern Brut (PIB), principalul indicator al creșterii economice, s-a contractat cu 0,3% în perioada ianuarie–martie, comparativ cu o creștere de 2,4% în ultimul trimestru al anului trecut, arată datele publicate de Biroul de Analiză Economică al SUA, citate de The Guardian. Această evoluție pune economia americană în pericol de recesiune tehnică, în cazul în care va fi urmată de un alt trimestru negativ.
Declinul vine pe fondul unei prăbușiri semnificative a încrederii consumatorilor, care a scăzut în aprilie cu 32%, atingând minimul ultimilor 35 de ani, potrivit analiștilor.
În primele luni ale anului, Donald Trump a impus și a amenințat cu tarife vamale extinse asupra unor economii majore precum Canada, Mexic și China. În debutul celui de-al doilea trimestru, administrația sa a aplicat un tarif universal de 10% pentru majoritatea bunurilor importate și un tarif de 145% pentru mărfurile provenite din China.
Tarifele au dus la tensiuni internaționale, iar China a răspuns cu o taxă vamală de 125% asupra produselor americane. În ciuda acestor măsuri, Trump a suspendat temporar o serie de tarife suplimentare și a acordat facilități companiilor auto americane, care se confruntau cu un tarif de 25% la importurile de mașini.
Trump s-a arătat sensibil la criticile privind impactul tarifelor sale asupra economiei. La un moment dat, luna trecută, a amenințat că îl va destitui pe Jerome Powell din funcția de președinte al Rezervei Federale, după ce acesta a spus că tarifele lui Trump ar putea duce la creșteri de prețuri permanente. Ulterior, președintele american a retractat declarația, spunând că nu are de gând să-l concedieze.
Deși Casa Albă susține că tarifele reprezintă un instrument de negociere, liderii internaționali avertizează că vor răspunde cu aceeași monedă dacă Trump continuă să exercite presiuni asupra lor.
Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a declarat că „cedarea în fața unui agresor nu face decât să-l încurajeze”.
Sursa: adevărul.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.