Judecătorul Curții de Apel Centru, Mihail Diaconu, nu a trecut evaluarea externă a integrității.
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat evaluarea judecătorului Curții de Apel Centru, Mihail Diaconu, și a transmis raportul său Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), cu propunerea ca judecătorul să nu promoveze evaluarea externă a integrității.
Judecătorul Mihail Diaconu a fost evaluat de Comisie în temeiul Legii 252/2023 care reglementează procedura de vetting. Cazul a fost repartizat aleatoriu Completului B al Comisiei, format din membrii Scott Bales, Willem Brouwer și Iurie Gațcan. Judecătorul a fost invitat în repetate rânduri la o audiere publică ca parte a procesului de evaluare. După mai multe încercări amânate la solicitarea judecătorului, acesta a ales să își exercite dreptul de a nu se prezenta.
CSM urmează să examineze raportul de evaluare al Comisiei și să adopte o hotărâre privind acceptarea sau respingerea acestuia. Până la pronunțarea unei decizii definitive, rezultatul evaluării este disponibil pe pagina web a Comisiei, în secțiunea „Subiecți”. Raportul complet va fi publicat în trei zile de la expirarea termenului de contestare a hotărârii CSM sau, după caz, de la data pronunțării unei hotărâri definitive de către Curtea Supremă de Justiție asupra unei eventuale contestații.
Progresul evaluărilor la Curtea de Apel Centru
Conform prevederilor Legii 252/2023, toți cei 18 judecători în funcție ai Curții de Apel Centru au fost supuși procedurii de evaluare externă (vetting). Rezultatele de până acum sunt următoarele:
- 9 judecători au primit propuneri de promovare, iar rapoartele au fost transmise către CSM;
- 6 judecători au primit propuneri de nepromovare, cu rapoarte transmise la CSM;
- rapoartele privind 3 judecători sunt în proces de elaborare.
Dintre cele 15 rapoarte transmise până în prezent către CSM, trei rapoarte de promovare au fost examinate și acceptate. Un caz a fost transmis Comisiei pentru reevaluare. Examinarea unui caz a fost amânată, iar într-un alt caz termenul de examinare a fost prelungit.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.