(FOTO) Scandal nocturn la Briceni. O tânără beată, cu un bebeluș în brațe, a atacat polițiștii cu lopata, după ce i-au prins soțul băut la volan
Un echipaj al INSP a fost atacat cu o lopată de către o tânără în stare de ebrietate, după ce au oprit forțat un automobil ce se deplasa haotic în trafic. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 22:20, în localitatea Mărcăuți, din raionul Briceni, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.
Astfel, potrivit surselor, un echipaj al Direcției de Patrulare Nord a INSP, în timp ce se afla în misiune de serviciu, au observat un automobil de marca Opel Vectra ce se deplasa haotic pe o stradă din localitatea sus-menționată. Oamenii legii l-au somat pe șofer să tragă pe dreapta, însă acesta nu s-a conformat și a forțat pedala de accelerație.
Acesta a gonit pe străzile din localitate cu poliția pe urmele sale până când a fost oprit forțat. S-a stabilit că la volanul automobilului se afla un individ în vârstă de 26 de ani, de la care se simțea un iz de alcool, și care avea în calitate de pasageri pe soția sa în vârstă de 25 de ani și copilul acestora de aproximativ 2 luni.
Șoferul a fost testat cu aparatul Drager, iar rezultatele au arătat că acesta avea o concentrație de 0,60 mg/l de alcool pur în aerul expirat. În timp ce oamenii legii îl documentau pe șofer, dar și pregăteau mașina pentru a fi transportată la parcarea specială, în apărarea acestuia ar fi sărit soția sa, care la fel se afla în stare de ebrietate cu bebelușul în brațe.
Aceasta i-ar fi atacat pe oamenii legii cu o lopată, dar și ar fi lovit cu unealta în capota autospecialei de marca Dacia Duster pe care a deteriorat-o.
Oamenii legii au reușit să calmeze spiritele, fără a aplica mijloacele speciale și fără a o reține pe agresoare, dat fiind faptul că era cu copilul în braț. La fața locului a fost solicitată intervenția unui echipaj din cadrul IP Briceni pentru a-i documenta pe cei doi soți, unul pentru conducerea automobilului în stare de ebrietate, iar altul pentru ultragierea polițiștilor și deteriorarea automobilului.
141 de străini, implicați în infracțiuni pe teritoriul Moldovei timp de jumătate de an. Care sunt cele mai frecvente
În perioada 1 ianuarie – 31 mai 2026, în Moldova s-au înregistrat 54 de infracțiuni, în care au fost implicați 141 de cetățeni străini. Conform informațiilor obținute de Realitatea, printre cele mai frecvente fapte ilicite se numără organizarea migrației ilegale, escrocheriile cibernetice și traficul de influență.
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni
Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.
Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă
Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.