În viitorul apropiat, NATO poate înceta să mai existe, avertizează fostul comandant-şef al armatei ucrainene Valeri Zalujni
Valeri Zalujni, fostul comandant-şef al armatei ucrainene, care în prezent este ambasador al ţării sale în Regatul Unit, a declarat joi că SUA, sub conducerea lui Donald Trump, „distrug” ordinea mondială, care de mult timp era pusă deja la îndoială de Rusia şi de alţi actori, relatează The Guardian. Remarcile sale neobişnuit de directe au fost făcute la o conferinţă organizată de Chatham House, un thinktank de politică internaţională.
„Eşecul de a califica acţiunile Rusiei drept o agresiune este o provocare uriaşă pentru întreaga lume şi, în special, pentru Europa, deoarece vedem că nu este vorba doar de axa răului şi de Rusia care încearcă să revizuiască ordinea mondială, ci şi de SUA care distrug în cele din urmă această ordine”, a spus Valeri Zalujni.
De asemenea, Zalujni s-a declarat îngrijorat de „o serie” de discuţii între SUA şi Rusia. „Rusia fiind condusă de un criminal de război. vedem Casa Albă cum face paşi către Kremlin, încercând să se întâlnească cu ei la jumătatea drumului”, ceea ce ar putea deschide riscul unei noi agresiuni ruse în Europa, a avertizat ambasadorul.
„Este evident că Casa Albă a pus la îndoială unitatea întregii lumi occidentale, iar acum Washingtonul încearcă să delege problemele de securitate Europei fără participarea SUA. Aşa că putem spune că, în viitorul apropiat, NATO poate înceta să mai existe”, a adăugat el.
„În contextul incapacităţii sau nepregătirii NATO de a face faţă acestei axe a răului, poziţia Ucrainei devine foarte importantă. Ucraina nu are propriile arme nucleare, îşi plăteşte libertatea cu sângele său”, a adăugat el.
Zalujni a subliniat însă că europenii ar trebui să realizeze că „Ucraina apără de facto nu doar frontiera estică a NATO, ci cu siguranţă frontiera estică a Europei, care poate deveni o linie de confruntare” în viitorul apropiat. „Existenţa unei Ucraine independente astăzi este într-adevăr unul dintre factorii esenţial pentru voi, pentru securitatea şi siguranţa europeană”, a punctat el la conferinţa Chatham House.
Vorbind despre scenariul său preferat pentru a pune capăt războiului, Zalujni a spus că „Ucraina ar trebui să obţină garanţii de securitate foarte realiste şi poate şi ar trebui să spere la recuperarea completă a teritoriului în deterimentul statului agresor care a atacat Ucraina”.
Valeri Zalujni a comandat armata ucraineană în primii doi ani ai războiului şi i s-au atribuit succesele pe care armata ucraineană le-a înregistrat în respingerea forţelor agresoare. El a fost demis însă în februarie 2024 şi înlocuit cu generalul Oleksandr Sîrski, după ce ar fi intrat în conflict cu preşedintele Volodimir Zelenski. În următorul an, Ucraina nu a mai obţinut rezultate spectaculoase pe câmpul de luptă, ci dimpotrivă, a început să piardă teren. Generalul Zalujni a fost trimis ambasador la Londra, dar rămâne unul dintre cei mai populari oameni din ţară, existând zvonuri că ar putea candida la preşedinţie atunci când se vor putea organiza alegeri.
Sursa: news.ro
Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.
(VIDEO) O maşină a intrat în mulţimea de suporteri mexicani la Cabo San Lucas. Mai multe persoane au fost rănite
Sărbătorirea victoriei Mexicului în meciul de la Cupa Mondială cu Cehia, scor 3-0, a luat o turnură violentă noaptea trecută, după ce o maşină a intrat în mulţimea de suporteri din staţiunea turistică populară Cabo San Lucas, rănind peste 12 persoane, a anunţat primăria din Los Cabos într-un comunicat.
Bulgaria majorează cu 30% tarifele vinietelor începând cu 1 august/ Şi sancţiunile pentru cei care circulă fără vinietă valabilă cresc
Şoferii vor plăti taxe mai mari pentru utilizarea drumurilor în Bulgaria începând cu 1 august 2026, potrivit unui proiect de hotărâre pus în consultare publică de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia.