A încălcat Codul Rutier de șase ori, în doar câteva minute, pe o autostradă din Austria. Valoarea amenzilor primite de șofer

Nerespectarea limitelor de viteză și stilul periculos de condus i-au adus unui șofer probleme: pe o distanță scurtă, a încălcat Codul Rutier de șase ori.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 4 martie 2025, 19:05
A încălcat Codul Rutier de șase ori, în doar câteva minute, pe o autostradă din Austria. Valoarea amenzilor primite de șofer

Șase sancțiuni în doar câteva minute 

Testarea unui bolid l-a făcut pe un șofer să uite de regulile de circulație: în doar câteva minute, a încălcat Codul Rutier și a fost sancționat de șase ori pe o porțiune relativ scurtă de drum. Incidentul a avut loc pe autostrada Süd (A2) din Stiria, în districtul Weiz.

Din cauza lucrărilor de reabilitare, viteza pe un tronson al A2 era limitată la 100 km/h. Șoferul nu doar că a ignorat restricția, dar a accelerat până la 190 km/h și, din nerăbdare, a condus la o distanță de doar patru-cinci metri de alte vehicule.

Chiar și în afara zonei de limitare la 100 km/h, șoferul a continuat să încalce regulile: pe o porțiune unde limita era de 130 km/h, el a rulat cu până la 200 km/h. De asemenea, nu a respectat distanța minimă față de celelalte mașini. 

Șoferul a fost prins de poliție. Acesta a reușit să clarifice o problemă legată de documentele de testare a mașinii, însă polițiștii nu au avut nicio indulgență în privința vitezei excesive și a distanței insuficiente între vehicule. 

Distanța parcursă a fost relativ scurtă, iar timpul petrecut la volan, doar de câteva minute. Șoferul a fost sancționat de trei ori pentru depășirea limitei de viteză și de alte trei ori pentru nerespectarea distanței de siguranță.

În plus, a fost amendat și pentru încălcarea reglementărilor privind limita de viteză impusă din motive de protecție a mediului (așa-numitul „Luft-Hunderter”, o restricție de 100 km/h în conformitate cu legea privind protecția aerului).

A încercat să anuleze amenzile în instanță, dar fără succes 

Șoferul nu a acceptat valul de sancțiuni și a contestat decizia la Curtea Constituțională. Argumentul său a fost că nu ar fi vorba despre infracțiuni separate, ci despre același comportament, desfășurat pe o perioadă foarte scurtă și în aceeași zonă. Astfel, susținea că este vorba de o dublă sancționare pentru aceeași faptă.

Curtea Constituțională a respins plângerea, motivând că regula de 100 km/h pentru protecția mediului și Codul Rutier au obiective diferite, protecția mediului, respectiv siguranța rutieră. Prin urmare, interdicția dublei sancționări nu se aplică. 

Cazul a ajuns și la Curtea Administrativă, unde șoferul a avut din nou ghinion: toate amenzile, în valoare totală de aproape 2.000 de euro, au rămas valabile. Judecătorii au concluzionat că, deși faptele au fost comise pe aceeași autostradă și într-un interval scurt, fiecare încălcare a avut circumstanțe distincte, ceea ce justifică sancțiunile multiple.

Sursa: libertatea.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.