Austria: Ministerul Educației interzice telefoanele mobile în școli

Telefoanele mobile vor fi interzise în şcolile din Austria, a anunţat luni ministrul educaţiei, Christoph Wiederkehr.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 10 martie 2025, 20:09
Austria: Ministerul Educației interzice telefoanele mobile în școli

Chiar dacă în trecut şcolile şi-au făcut propriile reguli în ce priveşte telefoanele mobile, noul regulament naţional marchează o schimbare de abordare, care va sprijini mai bine activitatea profesorilor şi administratorilor şcolari, a precizat ministrul educaţiei, transmite dpa, potrivit Agerpres. 

Şcolile îşi vor putea stabili propriile exceptări de la interdicţie, a adăugat el. 

Riscurile de sănătate binecunoscute ale utilizării intense a telefoanelor mobile şi modificările în comportamentul social în şcoli necesită luarea de măsuri, a explicat ministrul. 

Contactele interpersonale ar trebui să ia locul privitului la ecranele telefoanelor în timpul pauzelor dintre ore, a mai spus el. 

Noua măsură va însemna schimbări şi pentru părinţi. 'Unii părinţi vor să îşi contacteze copiii în mod constant pe parcursul orelor de şcoală', a remarcat el. 

Ministrul educaţiei a descris telefonul mobil drept un 'ucigaş de concentrare'. 

Potrivit unui expert de la Universitatea de Medicină din Viena, utilizarea intensivă a telefonului mobil tinde să cauzeze iritabilitate şi să provoace tulburări de somn, precum şi depresie şi comportament compulsiv.

Sursa: digi24.ro

Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.