Cum au fost vândute cu 400.000 de euro două mașini de pompieri care nu există, unei stații de pompieri dintr-un orășel german
Două autospeciale de pompieri, care în realitate nu există, au fost vândute cu aproape jumătate de milion de euro, unei stații de pompieri din Germania, informează ziarul local Bild.
Totul s-a întâmplat după ce administrația orașului Dulmen (Renania de Nord-Westfalia) a căzut în plasa unui e-mail fals.
Drept urmare, a transferat 400.000 de euro pentru două autospeciale de pompieri nou-nouțe într-un cont străin, pe care escrocii îl înființaseră special pentru această înșelătorie.
Hoții care au luat jumătate de milion de euro aveau date din interior
Un purtător de cuvânt al orașului Dulmen a confirmat incidentul, despre care au mai relatat publicații precum Dulmener Zeitung și WDR.
„Am încercat să recuperăm banii, dar, din păcate, fără succes”, a declarat purtătorul de cuvânt al orașului, Andre Siemes.
Escrocii care au cerut și au primit cei 400.000 de euro aveau informații din interior despre această situație a mașinilor, dar și destulă viclenie.
Orașul a comandat într-adevăr două mașini noi pentru pompieri anul trecut. Hoții știau acest lucru și, se pare, au spionat în mod țintit producătorul.
Primar: Oricine ar fi putut cădea în capcană
Folosind aceste date, au făcut o factură falsă extrem de credibilă pentru administrația orașului, însă cu detalii ale unui cont bancar din străinătate. De acolo, banii au ajuns în mâini necunoscute – iar poliția criminalistică este în prezent în faza de investigare.
Carsten Hovekamp, primarul orașului Dulmen din partea CDU, nu a făcut reproșuri angajaților săi din cauza plății.
Având în vedere cât de profesional au acționat escrocii, oricine ar fi putut cădea în capcană, a declarat Hovekamp.
Pierderea de 400.000 de euro, împărțită între orașul Dulmen și producătorul de mașini
Pierderea celor 400.000 de euro a fost împărțită între orașul Dulmen și producătorul mașinilor de pompieri.
Una dintre cele două mașini pentru pompieri a fost deja livrată, iar a doua autospecială urmează să fie pusă în serviciul municipal în cursul anului.
Primăria din Dulmen a declarat că a întărit între timp sistemele de securitate pentru procesele de plată. IT-ul a fost actualizat, iar angajații au fost instruiți prin cursuri suplimentare.
„Mai ales în cazul e-mailurilor externe, subliniem din nou importanța precauției”, a spus primarul Hovekamp, referindu-se în special la datele bancare.
Sursa: libertatea.ro
Maria Zaharova acuză România că vrea „anexarea” Rep. Moldova: „Unirea presupune o dorinţă reciprocă. Nu este altceva decât o înghiţire”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, sfătuieşte ironic Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, în condiţiile în care el este folosit în special în legătură cu Crimeea, teritoriu ucrainean anexat unilateral de Moscova în 2014, şi cu cele patru regiuni din sud-estul Ucrainei declarate ca aparţinând Federaţiei Ruse după invazia rusă din 2022.
(VIDEO) O maşină a intrat în mulţimea de suporteri mexicani la Cabo San Lucas. Mai multe persoane au fost rănite
Sărbătorirea victoriei Mexicului în meciul de la Cupa Mondială cu Cehia, scor 3-0, a luat o turnură violentă noaptea trecută, după ce o maşină a intrat în mulţimea de suporteri din staţiunea turistică populară Cabo San Lucas, rănind peste 12 persoane, a anunţat primăria din Los Cabos într-un comunicat.
Bulgaria majorează cu 30% tarifele vinietelor începând cu 1 august/ Şi sancţiunile pentru cei care circulă fără vinietă valabilă cresc
Şoferii vor plăti taxe mai mari pentru utilizarea drumurilor în Bulgaria începând cu 1 august 2026, potrivit unui proiect de hotărâre pus în consultare publică de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia.