Anchetă în desfășurare. Precizările ministrei Justiției cu privire la deținuții eliberați
Ancheta internă dispusă la Ministerul Justiției, privind eliberarea din detenție a mai multor persoane condamnate pe viață în baza Legii amnistiei și a modificărilor la Codul penal, a fost prelungită. Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a precizat că decizia vine în contextul volumului mare de muncă și al numărului sporit de persoane audiate în cadrul investigației.
„Zilele trecute am dispus prelungirea termenului pentru efectuarea acestei anchete. Respectiv, ancheta se prelungește cam pentru încă două-trei săptămâni. Preliminar, ce vă pot comunica e că au fost luate mai multe măsuri inclusiv pe linia Ministerului Justiției, dar și în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor. A fost făcută o analiză amplă a tuturor documentelor interne din cadrul ANP, ce ține de procesul de elaborare a legii cu privire la amnistie, a Codului Penal, inclusiv ce ține de procesul privind aplicarea legii”, a precizat ministra, citată de Realitatea.MD.
De asemenea, ministra a declarat că în urma recursurilor depuse, pe cele nouă cazuri de eliberare din închisoare a persoanelor condamnate pe viață, instanțele au admis cinci dintre acestea. Drept urmare, cinci decizii au fost anulate, trei persoane au fost reîncarcerate, iar pentru a patra a fost declanșată procedura de extrădare.
Întrebată dacă este vorba despre Iurie Radulov, ministra a confirmat, dar a evitat să dea detalii despre locația acestuia, invocând confidențialitatea necesară pentru protejarea procedurilor în curs.
Ministerul Justiției a sesizat și organele procuraturii pentru verificări suplimentare.
Amintim că, în Republica Moldova, s-a iscat un adevărat scandal după ce un grup de deținuți periculoși au fost eliberați înainte de termen, grație Legii amnistiei. Deputații din PAS au pasat pe Olesea Stamate responsabilitatea pentru amendamentele incluse în Legea amnistiei și i-au cerut să depună mandatul de parlamentar. În replică, aceasta a refuzat să își depună mandatul, dar a părăsit fracțiunea PAS.
Opoziția a criticat decizia și a menționat că autori au fost mai mulți parlamentari, iar inițiativa a fost votată de întreaga fracțiune PAS, nu doar de Stamate. La scurt timp, Guvernul a anunțat o anchetă, iar directorul Administrației Penitenciarelor, Anatolie Falcă, a demisionat.
Pe 8 mai curent, deputata Stamate a anunțat că a reușit să adune, pe parcursul a trei săptămâni, semnăturile necesare pentru înregistrarea proiectului care prevede crearea Comisiei. Urmează colegii din Parlament să decidă dacă susțin sau nu crearea Comisiei, a mai adăugat aceasta.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.