Andrei Briceac, numit în funcția de agent guvernamental la CtEDO

Guvernul a aprobat miercuri, 14 mai curent, numirea avocatului Andrei Briceac în funcția de agent guvernamental la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CtEDO), începând cu data de 2 iunie 2025.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 14 mai 2025, 18:57
Andrei Briceac, numit în funcția de agent guvernamental la CtEDO

Andrei Briceac este licențiat în drept, are o experiență profesională de aproximativ 15 ani în domeniul juridic, a menționat ministra Justiției, transmite Realitatea.MD.


„În perioada anilor 2007-2009 a activat în calitate de consilier juridic în cadrul Comitetului Helsinki pentru drepturile omului. De asemenea, exercită funcția de avocat coordonator în cadrul Biroului Asociat de Avocați Law Firm, este președinte al Asociației Obștești Institutul de Justiție Civilă, formator la Centrul de instruire al avocaților și expert internațional în domeniul drepturilor omului în cadrul unei organizații neguvernamentale internaționale”, a precizat ministra Justiției.

Amintim că fostul agent guvernamental, Dumitru Obadă, a demisionat pe 21 decembrie 2024, în cadrul ședinței de Guvern. La scurt timp, Obadă a fost numit în funcția de președinte al Consiliului Superior al Procurorilor.