Bărbat din Edineț trimis după gratii pentru că a vrut să-i dea foc mamei și mătușii sale

Un bărbat de 36 de ani, din Edineț, a fost condamnat la 15 ani de detenție pentru tentativa de omor a mamei și mătușii sale. Dosarul a fost instrumentat de procurorii de la Procuratura din Edineț și o decizie în acest sens a fost pronunțată de Judecătoria Edineț.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 26 martie 2025, 12:02
Procuratura Edineț

Potrivit probatoriului administrat de procurori, în noaptea de 21 septembrie 2024, inculpatul s-a aflat la domiciliul mamei sale, situat într-un sat din raionul Edineț, unde era prezentă și mătușa sa. Acesta a luat o sticlă cu benzină, le-a stropit pe ambele și a încercat să le incendieze folosind o brichetă.

Întrucât bricheta nu a emis scânteie, victimele au reușit să fugă în stradă, împiedicând astfel consumarea faptei. Ulterior, inculpatul a incendiat dormitorul locuinței, a spart un geam și a dispărut într-o direcție necunoscută.

În ședința de judecată, inculpatul și-a recunoscut parțial vina. El este în arest preventiv până la rămânerea definitivă a sentinței.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.