Doi indivizi băuți au luat la pumni polițiștii care au intervenit într-un caz de violență domestică, la Taraclia

Un echipaj de poliție a fost atacat cu pumnii de către doi indivizi băuți. Cazul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 16:50, în localitatea Tvardița, din raionul Taraclia, susțin usrsele PulsMedia.MD din sudul țării.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 2 iunie 2025, 17:43
Poliție

Oamenii legii au intervenit pentru a documenta un caz de agresiune în familie, însă au fost atacați cu pumnii de către doi indivizi în vârstă de 24 și respectiv 40 de ani, care se aflau în stare de ebrietate.

Oamenii legii i-au somat să înceteze acțiunile huliganice, însă bătăușii au continuat să dea pumnii, după care au dat bir cu fugiții într-o direcție necunoscută.

Pe numele celor doi a fost inițiat un proces penal pentru ultragierea oamenilor legii, iar agresorii sunt căutați și urmează a fi reținuți.

Alte patru cazuri de agresare a polițiștilor aflați în misiune de serviciu au fost înregistrate în weekend în raioanele Călărași, Hîncești, Dondușeni și Anenii Noi.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.