(VIDEO) Municipiul Bălți a fost gazda târgului universitar din cadrul Campaniei „Învață în Moldova”
Peste 600 de elevi din municipiul Bălți și raioanele Florești, Șoldănești, Fălești și Sângerei s-au întâlnit sâmbătă, 29 martie, la Târgul universităților, organizat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți. Evenimentul este parte a campaniei naționale „Învață în Moldova”, lansată de Ministerul Educației și Cercetării cu scopul de a promova ofertele de studii ale universităților și a informa tinerii, absolvenții, despre avantajele studiilor de licență și de masterat acasă, în Moldova.
Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a subliniat în cadrul evenimentului că universitățile de stat din țară sunt într-o continuă modernizare și dezvoltare, iar programele de studii sunt adaptate la cerințele pieței muncii.
„Ceea ce vă pot oferi universitățile din Moldova este într-adevăr la standarde europene: săli dotate, cămine și laboratoare renovate, specialități noi, burse atractive. Sunt multe universități care oferă programe duble, cu posibilitatea de a obține o diplomă din Republica Moldova și o diplomă de la o universitatea de peste hotare. Și cel mai important, toate universitățile din țară sunt acreditate, iar diplomele sunt recunoscute în Uniunea Europeană”, a declarat Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării.
La târg, elevii au participat la dialoguri despre profesii și au interacționat cu alți tineri, care și-au făcut studiile în Moldova și care s-au angajat în diverse domenii de perspectivă.
„Studiile în Moldova au mai multe avantaje. Rămânem acasă, aproape de părinți și prieteni și astfel contribuim la dezvoltarea țării”, a menționat Iulian Rotaru, elev în clasa a XII-a.
Pe 29 martie, și orașul Călărași a găzduit un târg educațional, atrăgând aproximativ 400 de absolvenți de liceu din raioanele Călărași și Ungheni.
La finalul evenimentelor, tinerii au avut parte de un mic concert, la Bălți a cântat interpretul Kapushon, iar la Căușeni - Marej.
Târgul universităților a fost organizat anterior la Hâncești și Edineț, Soroca și Căușeni. Pe 5 aprilie, târgul va ajunge la Orhei și Cahul, iar pe 12 aprilie, aceste evenimente se vor desfășura la Strășeni și Comrat.
Campania „Învață în Moldova” a fost lansată de către Ministerul Educației și Cercetării în parteneriat cu instituțiile de învățământ superior, organele locale de specialitate în domeniul învățământului și liceele din Republica Moldova.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.