(VIDEO) Municipiul Bălți a fost gazda târgului universitar din cadrul Campaniei „Învață în Moldova”

Peste 600 de elevi din municipiul Bălți și raioanele Florești, Șoldănești, Fălești și Sângerei s-au întâlnit sâmbătă, 29 martie, la Târgul universităților, organizat la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți. Evenimentul este parte a campaniei naționale „Învață în Moldova”, lansată de Ministerul Educației și Cercetării cu scopul de a promova ofertele de studii ale universităților și a informa tinerii, absolvenții, despre avantajele studiilor de licență și de masterat acasă, în Moldova.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 2 aprilie 2025, 19:56
(VIDEO) Municipiul Bălți a fost gazda târgului universitar din cadrul Campaniei „Învață în Moldova”

Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a subliniat în cadrul evenimentului că universitățile de stat din țară sunt într-o continuă modernizare și dezvoltare, iar programele de studii sunt adaptate la cerințele pieței muncii. 

„Ceea ce vă pot oferi universitățile din Moldova este într-adevăr la standarde europene: săli dotate, cămine și laboratoare renovate, specialități noi, burse atractive. Sunt multe universități care oferă programe duble, cu posibilitatea de a obține o diplomă din Republica Moldova și o diplomă de la o universitatea de peste hotare. Și cel mai important, toate universitățile din țară sunt acreditate, iar diplomele sunt recunoscute în Uniunea Europeană”, a declarat Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării. 

La târg, elevii au participat la dialoguri despre profesii și au interacționat cu alți tineri, care și-au făcut studiile în Moldova și care s-au angajat în diverse domenii de perspectivă.

„Studiile în Moldova au mai multe avantaje. Rămânem acasă, aproape de părinți și prieteni și astfel contribuim la dezvoltarea țării”, a menționat Iulian Rotaru, elev în clasa a XII-a. 

Pe 29 martie, și orașul Călărași a găzduit un târg educațional, atrăgând aproximativ 400 de absolvenți de liceu din raioanele Călărași și Ungheni.

La finalul evenimentelor, tinerii au avut parte de un mic concert, la Bălți a cântat interpretul Kapushon, iar la Căușeni - Marej. 

Târgul universităților a fost organizat anterior la Hâncești și Edineț, Soroca și Căușeni. Pe 5 aprilie, târgul va ajunge la Orhei și Cahul, iar pe 12 aprilie, aceste evenimente se vor desfășura la Strășeni și Comrat.

Campania „Învață în Moldova” a fost lansată de către Ministerul Educației și Cercetării în parteneriat cu instituțiile de învățământ superior, organele locale de specialitate în domeniul învățământului și liceele din Republica Moldova.