(VIDEO) Din închisoare la spital. Medicul din Bălți, Serghei Cozub, a ajuns în reanimare după al treilea accident vascular cerebral
Serghei Cozub, cunoscut chirurg urolog din Bălți, care a fost condamnat în noiembrie 2024 la doi ani de închisoare pentru malpraxis, a fost internat la terapie intensivă. Anunțul a fost făcut de soția sa.
Într-o postare pe rețelele de socializare, Dana Cozub povestește că soțul ei avea dreptul de a lucra și muncea în calitate de hamal. Acestuia i s-a făcut rău, dar nu a spus nimănui și a fost internat în stare gravă. Mai mult, potrivit ei, medicul ar fi suferit trei accidente vascular cerebrale, chiar la locul de muncă. Serghei Cozub urmează să fie operat, scrie NordInfo.MD.
Sergiu Cozub era șef al secției urologie al Spitalului Clinic Bălți și a fost învinuit de neglijență în acordarea asistenței medicale ceea ce a provocat decesul lui Vitalie Spatari, șeful secției urmărire penală din cadrul Inspectoratului de Poliție Bălți.
Sentința în cazul lui Sergiu Cozub a fost dată în noiembrie 2022, însă instanța de fond a decis suspendarea condiționată pe o perioadă de probațiune de 2 ani.
Pe 6 noiembrie 2024, instanța de apel a emis o decizie definitivă și i-a stabilit o pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de 2 ani, cu privarea dreptului de a ocupa funcții în domeniul medical pe un termen de 3 ani.
Cazul lui Sergiu Cozub a fost făcut public de soția acestuia, care a cerut ajutor atât din partea comunității medicale, cât și din partea societății.
Dana Cozub susține că soțul său este „absolut nevinovat” și că decizia judecătorilor de la Curtea de Apel Bălți reprezintă o nedreptate. De asemenea, apărătorii medicului spun că acesta a acționat conform protocoalelor și că starea pacientului era deja gravă în urma traumatismului inițial.
După condamnarea lui Cozub, Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, a cerut oamenilor legii să îi ofere dreptul medicului să prezinte „toate probele și expertizele necesare, inclusiv internaționale. În caz contrar, vom mai înregistra un caz pierdut la CtEDO”.
Cu toate acestea, medicul a rămas în închisoare, iar potrivit soției, joia trecută, 27 martie, acesta a avut un accident vascular cerebral la locul de muncă. Cu toate acestea, nu a solicitat ajutor medical, nu și-a informat familia despre incident și s-a întors seara la închisoare. A doua zi s-a simțit și mai rău, așa că a fost internat de urgență.
Medicii au efectuat o tomografie computerizată a creierului și au diagnosticat trei accidente vasculare cerebrale, În plus, s-a constatat că medicul avea probleme cardiace severe.
Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting
Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.
A promis câștiguri de 300%: un bărbat din Bălți, condamnat pentru escrocherie
Un bărbat din Bălți a fost condamnat, într-un dosar trimis în judecată de PCCOCS în 2021, pentru înșelarea a 21 de persoane prin intermediul piramidei financiare „Mercury” din Ucraina.
Cum îți aperi drepturile când problema îi afectează pe mulți consumatori
În viața de zi cu zi, mulți consumatori se confruntă cu probleme similare: informații incomplete sau înșelătoare, clauze contractuale dezechilibrate, produse sau servicii care nu corespund așteptărilor, refuzul unor remedii, practici comerciale incorecte repetate care afectează un număr mare de persoane.