Nu au avut curaj! Ministra Justiției, despre judecătorii care au plecat din sistem
Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, crede că judecătorii Curților de Apel Bălți, Cahul și Comrat, 15 la număr, care au plecat recent din sistem, nu ar fi avut curajul necesar pentru a trece prin evaluarea extraordinară și pentru a demonstra întregii societăți integritatea lor. Declarația a fost făcută după ședința Guvernului de miercuri, 11 decembrie 2024, la o zi după ce Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a acceptat parțial cererile depuse de magistrați.
„Urmare a notificării acestor judecători în contextul legii nr. 252 cu privire la evaluarea judecătorilor și procurorilor în mod extraordinar, acești subiecti au decis să-și exercite dreptul de a demisiona și să refuze să vină la exerciții de evaluare extraordinară. Vreau să precizez faptul că conform legii cu privire la evaluarea extraordinară, subiectii care cad sub incidența de a fi evaluați extraordinar de către membrii naționali și internaționaliau acest drept ca timp de 20 de zile de la primirea notificării despre demararea procedurii să confirme, fie ei vin la această evaluare și continuă activitatea, fie își exercite dreptul de a demisiona. Evident, este dreptul acestora, dar, pe de altă parte, probabil că au considerat că nu merită să-și asume curajul pentru a trece prin acest exercițiu și de a demonstra în fața întregii societăți integritatea acestora.
Însă, vreau să precizez faptul că ministrul justiției nu este membru al Consiliului Superior al Magistraturii, urmare a modificărilor Constituției în anul 2022. Respectiv, membrii actuali ai Consiliului Superior al Magistraturii, care au trecut exercițiul de evaluare extraordinară,au toate competențele legale în prevența luării măsurilor de suplimentare a judecătorilor în locurile vacante create. Din cele observate în spațiu public, dar și din discuțiile pe care le-am periodic cu membrii Consiliului Superior al Magistraturii, aceștia iau măsurile necesare pentru organizarea concursurilor sau și pentru a organiza transferurile necesare, astfel încât să se acopere accesul la justiție pe deplin, funcționalitatea acestor instanțe.
Oricum, în Curtea de Apel Bălți rămâne un număr suficient de judecători pentru a asigura funcționalitatea acestui curs prin intermediul a două complete și câte un complet în Curțile de Apel Cahul și Comrat, deci este asigurată”, a precizat ministra justiției, citată de Realitatea.MD:
Ministra a mai adăugat că membrii Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) urmează să decidă ce se va întâmpla cu dosarele care erau în gestiunea judecătorilor care au plecat. Totodată, Veronica Mihailov-Moraru a dat asigurări că la moment nu există dificultăți care nu pot fi gestionate.
„Consiliul Superior al Magistraturii este cel care decide în privința acestui aspect. (…) Există, evident, anumite incomodități și dificultăți, dar sunt niște dificultăți gestionabile”, a conchis ministra Justiției.
Amintim că marți, 10 decembrie curent, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a admis parțial cererile de demisie depuse de 15 judecători ai Curților de Apel Bălți, Cahul și Comrat. Deciziile Consiliului intră în vigoare la data acceptării demisiilor, a explicat CSM.
Parlamentul extinde structura CNA – Instituția va avea încă 150 de angajați și un al treilea director adjunct
Parlamentul a aprobat extinderea structurii organizatorice a Centrului Național Anticorupție (CNA), prin majorarea efectivului-limită al instituției cu 150 de posturi.
Părinții singuri, care au copii cu vârsta de până la 16 ani, vor putea fi antrenați în ture de noapte doar cu acordul lor scris
Concediile de maternitate și paternală vor fi incluse în categoria perioadelor necontributive asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii. Prevederea se regăsește într-un proiect de lege votat în prima lectură de Parlament.
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat la CSJ decizia CSP privind promovarea procurorului Vasile Plevan
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat vineri, 26 iunie, la Curtea Supremă de Justiție (CSJ) hotărârea Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) prin care a fost respins raportul negativ al Comisiei privind procurorul anticorupție Vasile Plevan. iar în consecință, CSP a decis că acesta promovează evaluarea externă.