Autoritățile vor să introducă măsuri alternative pușcăriei pentru consumatorii de droguri
Autoritățile vor să introducă măsuri alternative privării de libertate și arestului preventiv, în cazurile care vizează consumatori de droguri. Ministerul Justiției a anunțat că începe elaborarea proiectului de modificare a legii.
Deocamdată nu este clar ce măsuri vor cuprinde noile reglementări. Reprezentanții Ministerului, însă, afirmă că astfel vor realiza obiectivul 2.4.2 din Programul de prevenire și combatere a criminalității pentru anii 2022-2025, scrie Realitatea.MD.
Conform documentului citat, este vorba despre efectuarea unei analize cu privire la cauzele penale pornite privind păstrarea drogurilor în scop de consum propriu pentru anii 2018-2022.
„Scopul proiectului este oferirea unei abordări diferite în privința consumatorilor de droguri, care de cele mai dese ori sunt tratați drept infractori sau contravenienți, dar nu ca persoane vulnerabile, lipsite de ajutorul necesar ca să se integreze în societate și să depășească viciile de care suferă.Astfel, obiectivul principal al proiectului de lege va fi dedicat, în mod special, acestui grup țintă, în contextul instituirii unor măsuri de constrângere alternative arestului preventiv sau pedepselor privative de libertate în cazurile asociate consumului de droguri”, susțin funcționarii de la Ministerul Justiției.
Conform lor, scopul final al inițiativei este crearea premiselor pentru reintegrarea socială a consumatorilor de droguri, dar și reducerea recidivei în rândul lor.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.