Audi oprește exporturile în SUA din cauza tarifelor vamale impuse de Donald Trump
Regimul tarifar al președintelui american Donald Trump nu provoacă doar pierderi zdrobitoare pe piețele bursiere. Audi, subsidiară Vokswagen, a anunțat va opri exporturile în SUA, informează ediția online a publicației Der Spiegel.
Fondat, inițial, în 1908 și reînființat în 1949, Audi este un producător german de automobile de lux cu sediul în Ingolstadt, Bavaria, cu 13 unități de producție în 10 țări. În 2024, a avut un venit de 64,5 miliarde de euro.
„Toate vehiculele vor fi reținute și nu vor fi predate dealerilor”
Producătorul auto german Audi a suspendat livrarea de vehicule în SUA. A motivat decizia prin tarifele impuse de președintele american Donald Trump.
Un purtător de cuvânt al companiei a confirmat, luni, 7 martie, că „toate vehiculele care au intrat în SUA după 2 aprilie vor fi reținute pentru moment și nu vor fi predate dealerilor”. Comercianții cu amănuntul ar trebui să se concentreze acum pe reducerea stocurilor.
În prezent, Audi are peste 37.000 de mașini în stoc în SUA care nu sunt afectate de noile tarife și, prin urmare, pot fi vândute, a spus ofițerul de presă. Este suficient pentru aproximativ două luni.
Audi nu are unitate de producție în SUA
Audi nu are propria unitate de producție în SUA și trebuie să importe toate vehiculele. Modelul american Q5 este fabricat la uzina Audi din Mexic, iar restul provine de la fabricile din Germania, Ungaria și Slovacia.
Compania-mamă a Audi, Vokswagen, și-a avertizat, de asemenea, dealerii din SUA și a anunțat costuri suplimentare, după cum a raportat Wall Street Journal, săptămâna trecută.
VW a oprit temporar livrarea de vehicule cu trenul din Mexic și din porturi, a raportat ziarul, citând un mesaj către dealeri.
Până la jumătatea lunii, ar trebui să existe clarificări cu privire la prețuri.
Din 3 aprilie, tarifele de 25% s-au aplicat importurilor de mașini din SUA, în plus față de taxele anterioare de 2,5%. Din mai, 150 de categorii de piese auto vor fi, de asemenea, supuse suprataxei.
Sursa: libertatea.ro
Negocieri SUA-Iran: Delegaţiile au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final / „Linie de comunicare” pentru a asigura tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz
Statele Unite şi Iranul au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile şi a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, în timpul primei runde de discuţii din Elveţia, au anunţat, luni, mediatorii pakistanezi şi din Qatar.
Armata ucraineană a lovit un centru rus de comunicaţii prin satelit din regiunea Moscovei
Armata ucraineană a lovit centrul rus de comunicaţii prin satelit din Dubna, situat în regiunea Moscovei, a anunţat luni Statul Major al armatei ucrainene.
(VIDEO) Trei adolescenţi de 12 şi 13 ani morţi, în Spania, după ce au sărit în mare de pe stânci la Tarragona. Trei zile de doliu
Trei adolescenţi în vârstă de 12 şi 13 ani au murit pe o plajă, pe care a fost ridicat steagul galben, din cauza unor valuri puternice, la Tarragona, în Catalonia (nord-est), au anunţat autorităţile.