Șeful Poliției Naționale a cerut sancționarea unei judecătoare. Caraman: „Dacă datele prezentate de IGP se vor confirma, magistrata riscă să fie eliberată din funcție”
Președintele Consiliului Superior al Magistraturii, Sergiu Caraman, confirmă că instituția a primit o sesizare din partea șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, prin care se solicită sancționarea disciplinară a unei judecătoare de la Cimișlia. Sesizarea vine după ce magistrata a anulat procesele verbale ale polițiștilor pe cazuri de corupție electorală. Caraman spune că sesizarea este examinată acum de Inspecția Judiciară, transmite IPN.
„În acea sesizare se aduce la cunoștința CSM că un magistrat de la judecătoria Cimișlia a anulat procesele-verbale întocmite de către agenții de poliție care vizează coruperea electorală”, a precizat Sergiu Caraman în cadrul emisiunii Rezoomat de la RliveTV.
Potrivit lui, în sesizare se arată că toate soluțiile pronunțate de judecătoare ar fi identice, deși procesele-verbale fuseseră întocmite de polițiști diferiți. „Se menționează că soluția a fost trasă la indigo, chiar dacă procesele-verbale sunt întocmite de diferiți agenți de poliție, totuși hotărârea este identică. Mai mult, judecătorul a cerut sancționarea polițiștilor care au întocmit procesele-verbale pe corupere electorală”, a mai declarat președintele CSM.
În sesizarea IGP se sugerează că scopul judecătoarei ar fi descurajarea agenților de poliție să sancționeze corupția electorală. „Această sesizare a fost expediată Inspecției Judiciare pentru a fi examinată. Inspecția investighează cazul”, a spus Sergiu Caraman.
Președintele CSM a precizat că, în cazul în care datele prezentate de IGP se vor confirma, magistrata riscă sancțiunea disciplinară maximă – eliberarea din funcție.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.