Prevederi din Legea amnistiei, declarate neconstituționale după sesizarea procurorului general
Mai multe prevederi din Legea amnistiei au fost declarate astăzi neconstituționale. Printre acestea se numără eliminarea condiției privind lipsa riscului de recidivă pentru condamnații la detențiune pe viață, în vederea comutării pedepsei la 30 de ani de închisoare. Hotărârea a fost pronunțată de către Curtea Constituțională, urmare a sesizării depuse de procurorul general.
În cadrul examinării, adjunctul procurorului general, Sergiu Brigai, a declarat că Legea amnistiei, în forma sa originală, stabilea o condiție esențială și mai riguroasă pentru persoanele condamnate la detențiune pe viață: posibilitatea de a solicita comutarea pedepsei era condiționată de „lipsa riscului de recidivă”, constatată de un expert psiholog judiciar. Ulterior, această condiție a fost înlocuită cu un standard mai permisiv, cel al unui „risc mediu sau redus de recidivă”, aplicabil și celorlalți deținuți, transmite IPN.
„Legea inițială reflecta o politică penală echilibrată, impunând standarde mai stricte pentru persoanele condamnate pentru cele mai grave infracțiuni. Prin eliminarea condiției esențiale a lipsei riscului de recidivă pentru deținuții pe viață, s-a creat o vulnerabilitate la adresa siguranței publice, contrară obligațiilor pozitive ale statului”, a menționat Sergiu Brigai.
Pe 9 aprilie, Curtea Constituțională a suspendat aplicarea prevederilor care permit comutarea pedepsei de detenție pe viață la 30 de ani, la sesizarea procurorului general.
Acțiunea venea în contextul în care în spațiul public a fost mediatizată eliberarea unor deținuți condamnați pe viață, inclusiv a liderului criminal Alexandru Sinigur, alias „Синий”, ulterior reținut într-un alt dosar. Ministerul Justiției a confirmat că nouă persoane au fost eliberate, existând suspiciuni de abuz și inconsecvență.
Între timp, Parlamentul a aprobat o inițiativă legislativă care interzice reducerea termenului de detenție celor cărora li s-a comutat pedeapsa la 30 de ani. În contextul scandalului, deputata Olesea Stamate, care a propus amendamentul controversat la Legea amnistiei, a fost exclusă din PAS.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.