Trei vieți curmate de flăcări în ultimele 24 de ore în R.Moldova

Trei persoane au decedat, după ce casele în care se aflau au fost cuprinse de flăcări. Tragediile au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, în raioanele Criuleni, Șoldănești și Cahul, susțin sursele PulsMedia.MD din cadrul IGSU.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 20 februarie 2025, 08:06
poliție

Prima tragedie a fost înregistrată în dimineața zilei de ieri, 19 februarie, în jurul orei 06:15, în localitatea Bălăbănești, din raionul Criuleni. Cadavrul carbonizat al unui bărbat de 56 de ani a fost găsit în locuința sa, de către un vecin, după ce casa a fost cuprinsă de flăcări, iar focul a fost stins de către oamenii din localitate, până la intervenția pompierilor.

Cea de-a doua tragedie a avut loc câteva minute mai târziu, în jurul orei 07:35, în localitatea Cobîlea din raionul Șoldănești. Un bărbat a alertat autoritățile, după ce într-o încăpere auxiliară casei vecinilor, ce a fost cuprinsă de flăcări, a fost depistat cadavrul carbonizat al proprietarei, o femeie în vârstă de 81 de ani.

O altă tragedie a fost înregistrată în jurul orei 08:40, într-o locuință de pe strada Ștefan cel Mare, din orașul Hîncești. Unde a fost depistat într-o locuință, în urma unui incendiu care s-ar fi autostins, cadavrul unui bărbat în vârstă de 74 de ani. Se presupune că acesta s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon, dar totodată cadavrul a fost afectat parțial de flăcări.

Oamenii legii cercetează cazurile pentru a stabilit toate circumstanțele în care s-au produs tragediile.