Trei vieți curmate de flăcări în ultimele 24 de ore în R.Moldova
Trei persoane au decedat, după ce casele în care se aflau au fost cuprinse de flăcări. Tragediile au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, în raioanele Criuleni, Șoldănești și Cahul, susțin sursele PulsMedia.MD din cadrul IGSU.
Prima tragedie a fost înregistrată în dimineața zilei de ieri, 19 februarie, în jurul orei 06:15, în localitatea Bălăbănești, din raionul Criuleni. Cadavrul carbonizat al unui bărbat de 56 de ani a fost găsit în locuința sa, de către un vecin, după ce casa a fost cuprinsă de flăcări, iar focul a fost stins de către oamenii din localitate, până la intervenția pompierilor.
Cea de-a doua tragedie a avut loc câteva minute mai târziu, în jurul orei 07:35, în localitatea Cobîlea din raionul Șoldănești. Un bărbat a alertat autoritățile, după ce într-o încăpere auxiliară casei vecinilor, ce a fost cuprinsă de flăcări, a fost depistat cadavrul carbonizat al proprietarei, o femeie în vârstă de 81 de ani.
O altă tragedie a fost înregistrată în jurul orei 08:40, într-o locuință de pe strada Ștefan cel Mare, din orașul Hîncești. Unde a fost depistat într-o locuință, în urma unui incendiu care s-ar fi autostins, cadavrul unui bărbat în vârstă de 74 de ani. Se presupune că acesta s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon, dar totodată cadavrul a fost afectat parțial de flăcări.
Oamenii legii cercetează cazurile pentru a stabilit toate circumstanțele în care s-au produs tragediile.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.