Femei din Rusia se căsătoresc cu soldații „carne de tun” ai lui Putin pentru compensații după moartea acestora
Femeile din Rusia profită de războiul declanșat de Vladimir Putin căsătorindu-se cu soldați înainte ca aceștia să fie trimiși pe front, apoi încasează compensațiile de 88.000 de euro după moartea lor, a dezvăluit avocata Marina Orlova.
Într-un podcast devenit viral, Orlova a explicat cum unele femei vânează soldați singuri, se căsătoresc cu ei și așteaptă ca aceștia să fie uciși în luptă pentru a primi despăgubirile oferite de stat. „Este simplu: găsești un bărbat care luptă, el moare, iar tu primești opt milioane de ruble”, a spus ea în dialog cu influencera Darya Cherdantseva. Avocata a adăugat că multe femei folosesc acești bani pentru a cumpăra apartamente și a-și îmbunătăți situația financiară.
Cherdantseva a sugerat chiar că văduvele ar putea repeta schema, căsătorindu-se din nou cu un soldat pentru a încasa o a doua plată, având în vedere pierderile uriașe suferite de armata rusă în Ucraina.
Declarațiile au provocat indignare, iar Comisia de Investigații și Procuratura Generală a Rusiei au reacționat rapid, criticând afirmațiile și ștergând podcastul. Deși Orlova și Cherdantseva au susținut că a fost vorba doar de „umor negru”, avocata riscă până la șapte ani de închisoare conform legislației stricte impuse de Kremlin.
După ce subiectul a explodat în mediul online, mai mulți utilizatori ai rețelei sociale VK au confirmat că au cunoștință de astfel de practici. O utilizatoare, Galina, a relatat că fratele ei s-a căsătorit subit chiar înainte de a pleca la război, iar după moartea sa, soția acestuia s-a grăbit să obțină banii.
O altă femeie a întrebat pe forum dacă poate primi o a doua compensație, după ce încasase deja una pentru primul soț decedat în 2022.
Jurnalistul independent Andrey Kalitin a descris fenomenul ca fiind „căderea absolută în abis”. Gruparea pro-Putin Call of the People a cerut măsuri împotriva celor care tratează moartea soldaților ca pe o afacere.
Liderul grupului, Serghei Zaitsev, a declarat că asemenea declarații „cinice și blasfematoare” insultă atât soldații ruși, cât și memoria celor căzuți.
În urma controversei, Orlova și-a cerut scuze public, susținând că nu a intenționat să jignească pe nimeni. „Îmi cer scuze și în numele Dariei. Am primit numeroase amenințări din partea bărbaților”, a spus avocata.
Sursa: libertatea.ro
Negocieri SUA-Iran: Delegaţiile au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final / „Linie de comunicare” pentru a asigura tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz
Statele Unite şi Iranul au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile şi a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, în timpul primei runde de discuţii din Elveţia, au anunţat, luni, mediatorii pakistanezi şi din Qatar.
Armata ucraineană a lovit un centru rus de comunicaţii prin satelit din regiunea Moscovei
Armata ucraineană a lovit centrul rus de comunicaţii prin satelit din Dubna, situat în regiunea Moscovei, a anunţat luni Statul Major al armatei ucrainene.
(VIDEO) Trei adolescenţi de 12 şi 13 ani morţi, în Spania, după ce au sărit în mare de pe stânci la Tarragona. Trei zile de doliu
Trei adolescenţi în vârstă de 12 şi 13 ani au murit pe o plajă, pe care a fost ridicat steagul galben, din cauza unor valuri puternice, la Tarragona, în Catalonia (nord-est), au anunţat autorităţile.